Rozpočet je první, který sestavovala nová vláda pod vedením premiéra Jukia Hatojamy. Premiér uvedl, že v současnosti nevidí potřebu k další stimulaci ekonomiky, protože již nehrozí riziko, že ekonomika se opět vrátí do recese. Dodal však, že ekonomiku stále ohrožují některá rizika, jako nezaměstnanost, a vláda by měla být připravena v takovýchto případech zasáhnout.
Koaliční partner sice požadoval další stimulační výdaje, vláda je však nakonec neschválila. Podle analytiků je důvodem vysoké zadlužení země. Poměr dluhu k hrubému domácímu produktu na konci roku 2009 činil 218,6 procenta a patří mezi nejvyšší z průmyslového světa. Vláda již nechce vydávat další obligace, protože jí hrozí snížení ratingu.
Rozpočet předpokládá, že daňové příjmy se v příštím roce sníží o 18,9 procenta na 37,4 bilionu JPY. Daňové příjmy tak zaostanou za novými půjčkami a poprvé od konce války budou činit méně než polovinu celkových rozpočtových příjmů. Výdaje na sociální pojištění, včetně přídavků na děti, se však proti letošnímu roku zvýší o deset procent. Od tohoto kroku si vláda slibuje mimo jiné zvýšení porodnosti. Výdaje na veřejné práce se mají snížit o rekordních 18 procent na 5,77 bilionu jenů, což je nejnižší úroveň za 32 let.
Japonská ekonomika se loni vymanila z nejhorší recese od války, avšak nadále jí ohrožuje přetrvávající deflace, tedy pokles cen, slabá domácí poptávka a silný jen, který snižuje vývoz. Většina ekonomů však očekává, že silné oživení v Asii podpoří japonský vývoz a tím i ekonomiku. Japonská ekonomika je na vývozu vysoce závislá, napsaly agentury AP a Reuters.