Loni firma tarifní mzdy, jimiž je odměňováno přes 90 procent zaměstnanců, nezměnila. Předloni, tedy v době hospodářské konjunktury, činil nárůst sedm procent.
"Zaměstnancům zůstává roční nárok na benefity v nezměněné výši. Pracovníci rizikových provozů obdrží navíc 1500 Kč na regeneraci," dodal mluvčí. Zvýší se také hodnota stravovacích kuponů z 55 Kč na 70 Kč, rozdíl hradí zaměstnanec z poloviny. Firma dále navýší odběr zaměstnaneckého piva.
Součástí nové kolektivní smlouvy zůstávají výhody, které byly dohodnuty v minulých letech. Patří mezi ně loňské navýšení hodnoty poukázek na kulturní a sportovní vyžití zaměstnanců v hodnotě 4700 Kč. Za pětiletou práci pro podnik činí odměna 5000 Kč, u dlouhodobých zaměstnanců se může s nepeněžním plněním vyšplhat až na 25.000 Kč.
"Kolektivní vyjednávání bylo velice složité, negativně se projevovala finanční krize v ČR. Jsme rádi, že se nám podařilo nejen navýšit základní mzdy, ale došlo i k posunu ve vztazích mezi zástupci zaměstnanců a vedením," řekl odborový předák Bohumír Matas.
Podniky na Plzeňsku letos zaměstnancům peníze nepřidávaly. "Většina firem, jichž se ani nedotkla krize, tak s ohledem na okolní prostředí nezvedá mzdy," uvedl předseda regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jindřich Brabec. Několik málo je zvýšilo o jeden až tři procenta, ale ve většině případů stagnují. A my bohužel považujeme za úspěch, když zůstanou na úrovni loňského roku, dodal.
Plzeňská Škoda Holding, kde je průměrný plat 28.600 korun, letos mzdy svým 3600 zaměstnancům nezvýšila. Škoda Power, kterou v prosinci převzal jihokorejský Doosan, letos zvýší hrubou mzdu o necelá dvě procenta, o tři procenta vzroste ve Škodě JS, kterou vlastní ruská skupina OMZ.