Realitní makléř v USA zřejmě obral investory o 80 milionů dolarů

24.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 24. března (ČTK) - Americký dohled nad finančním trhem zachytil další finanční podvod typu letadlo. Komise pro cenné papíry (SEC) zjistila, že realitní makléř z Nového Mexika zřejmě způsobil asi šesti stovkám investorů škodu asi za 80 milionů dolarů (kolem 1,5 miliardy Kč). Uvedla to dnes agentura Reuters.

Burzovní komise obvinila realitního makléře Douglase Vaughana a jeho firmu The Vaughan Company Realtors, že vydávali směnky s pevným úrokem až 25 procent. Makléř pak nově získané peníze v klasickém podvodu používal na výplatu klientů, kteří se zapojili dříve.

Komise podala trestní oznámení u federálního soudu v Albuquerque, kde má Vaughanova firma sídlo. Makléř podle dosavadního vyšetřování klientům lhal a sliboval jim, že směnky jsou kryty nemovitostmi a jeho osobním majetkem. Podvod vyšel najevo ve chvíli, kdy makléř nesehnal nové klienty, z jejichž peněz by uhradil splatné závazky vůči starším klientům.

Vaughan v únoru požádal o soudní ochranu před věřiteli a uvedl, že má závazky za téměř 100 milionů dolarů (asi 1,9 miliardy Kč), zatímco hodnota aktiv dosahovala jen kolem 17 milionů dolarů (zhruba 321 milionů Kč). V té době už Vaughana vyšetřovala jak SEC, tak dohled nad akciovým trhem státu Nové Mexiko.

List Albuquerque Journal minulý týden psal, že Vaughanovo realitní portfolio se skládá z 29 nemovitostí. Až na pět z nich prý žádná neměla vyšší cenu než 500.000 dolarů (asi 9,5 milionu Kč). Třípatrovou vilu, kde makléř žil, experti ocenili na zhruba 3,2 milionu dolarů (asi 60,5 milionu Kč), Vaughan ale vilou ručil za směnky v úhrnném objemu 79,1 milionu dolarů (asi 1,5 miliardy Kč).

Trestní oznámení, které SEC podala, mimo jiné klade Vaughanovi, společnosti The Vaughan Company Realtors a dalšímu subjektu s názvem Vaughan Capital LLC za vinu, že porušili zákon o cenných papírech a zákon proti praní špinavých peněz. Vaughan a The Vaughan Company Realtors neměli ani povolení k poskytování makléřských služeb.

Předpokládaným objemem 80 milionů dolarů tento podvod nepatří k největším, s nimiž se Spojené státy v poslední době na poli investování setkaly. Nejznámější je patrně zpronevěra až 65 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu Kč), které se za desítky let dopustil americký finančník Bernard Madoff. Ten byl dokonce kdysi šéfem společnosti The Nasdaq Stock Market, která v USA provozuje stejnojmenný akciový trh.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK