ČAP: Nová pravidla EU by zdražila pojistky o desítky procent

25.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. března (ČTK) - Nová evropská pravidla regulace pojišťoven by zdražila pojistné u klasických produktů životního pojištění o 20 až 30 procent a v neživotním pojištění o pět až 20 procent. Řádově o desítky procent by se snížily i částky vyplácené na pojistných plněních. ČTK o tom dnes informoval výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

"V případě, že by byla prováděcí opatření přijata v podobě, kterou Evropský výbor orgánů dozoru nad pojišťovnictvím a zaměstnaneckým penzijním pojištěním (CEIOPS) navrhuje, pojišťovny by byly nuceny zvýšit ceny pojistných produktů. Dodatečná kapitálová potřeba by jen v ČR činila 45 až 60 miliard korun, což je zisk pojistného sektoru za posledních pět výkonných let,“ uvedl Síkora. Vlivem obrovské zátěže zejména na malé a střední pojišťovny by se podle něj ještě více zvýšila koncentrace domácího pojistného trhu

CEIOPS připravuje podle Síkory neopodstatněné zvýšení kapitálových požadavků pojišťoven v rámci implementačních pravidel Solvency 2. CEIOPS požaduje po pojišťovnách zvýšení až o 65 až 75 procent původně požadovaného kapitálu. Nová pravidla by v případě schválení platila od října 2012.

"Představa, že globální finanční krize snad nebude mít důsledky i v sektoru pojišťovnictví, byla naivní. Krize obecně vede ke zvýšení míry rizika, a to musí někdo zaplatit. Ač se mi zpřísnění podmínek Solvency 2 také jako občanovi dvakrát nelíbí, a stanovisku ČAP proto velmi dobře rozumím, tak nemohu vyloučit další kolo finanční krize. A náklady opět přenášet na státy není dlouhodobě možné. Rezervy je třeba posilovat, a to i v pojišťovnách," řekl ČTK poradce odborů pro makroekonomické otázky a bývalý náměstek ministra financí Jaroslav Šulc.

Ředitel makléřské společnosti Insia Ivan Špirakus míní, že pojišťovny by zejména v krátkodobém horizontu několika let asi nedokázaly přenést zvýšené náklady na klienty, a to především kvůli dlouhodobému charakteru uzavřených smluv. Kapitálově slabší pojišťovny by tedy zřejmě byly pohlceny silnějšími hráči. Snižování výplaty plnění u již uzavřených pojistných smluv podle něj nemůže požadavek na vyšší kapitál pojišťovny nijak ovlivnit. Pojišťovna musí pojistné události plnit podle sjednané smlouvy a všeobecných podmínek a nemůže plnění svévolně snižovat, dodal.

Zvýšení nároků směrnice Solvency 2 může vést ke zvýšené potřebě kapitálu a z toho k tlaku na stabilizaci nebo zvýšení sazeb, doplnil řídící partner makléřské společnosti Renomia Pavel Nepala. "Nedomnívám se, že to bude tak dramatická změna díky stále vysoké konkurenci, kterou přinesl jednotný evropský trh, lepšímu vývoji škod a řízení rizik a větší efektivitě pojišťoven," poznamenal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK