Portugalsko se chce vyhnout následování Řecka, které se kvůli vysokým deficitům a státnímu dluhu dostalo do fiskální krize a bez pomoci zvenčí mu hrozí státní bankrot. Problémy zejména jihoevropských zemí eura s dluhy ohrožují ekonomickou stabilitu eurozóny a od konce loňského roku podkopávají kurz eura.
Nezávazná rezoluce parlamentu, která trhům dává najevo, že vláda bude schopna prosadit legislativu nezbytnou k dosažení cílů plánu, schválili socialisté, poslanci PSD se zdrželi hlasování. Plán omezení vládních výdajů včetně zmrazení mezd státních zaměstnanců má investory přesvědčit, že vláda myslí vážně svůj cíl snížit rozpočtový deficit do roku 2013 na 2,8 procenta hrubého domácího produktu z loňských 9,3 procenta.
Rostoucí portugalská zadluženost po podzimním vypuknutí řecké krize znervózňuje investory, což zvyšuje zemi náklady na nové výpůjčky a přispívá k oslabování kurzu eura. Přední mezinárodní ratingová agentura Fitch ve středu v obavách o schopnost vlády obsluhovat dluh snížila zemi úvěrový rating, portugalský dluh je však na rozdíl od řeckého nadále hodnocen v investiční kategorii.
Úsporný plán snižuje sociální výdaje, výrazně zkracuje výdaje na armádu a omezuje růst platů zhruba 700.000 státních zaměstnanců. Předpokládá i prodej aktiv, zvýšení daní pro lidi s vysokými příjmy a odstranění některých daňových úlev a výjimek.
Portugalská ekonomika loni utrpěla v důsledku globální recese pokles o 2,7 procenta. Letos se žádné výraznější oživení nečeká a HDP by měl podle odhadů stoupnout jen o 0,7 procenta. Portugalský státní dluh letos dosáhne 86 procent HDP a do roku 2013 vzroste k 90 procentům.
hp dvd