...disciplíny států EU a řešení krizí. Chtějí tak předejít dluhovým potížím podobným těm v Řecku.
Pracovní skupina by do konce roku 2010 měla přestavitelům EU předložit: "opatření nutná k dosažení cíle kvalitnějšího rámce pro řešení krizí a lepší rozpočtové disciplíny, přičemž by měla prozkoumat veškeré možnosti, jak posílit legální rámec," uvedli šéfové vlád ve společném prohlášení.
I když dokument neobsahuje žádné další podrobnosti o tom, co se rozumí lepší rozpočtovou disciplínou, Německo již přišlo s některými návrhy, mezi něž patří rychlejší uvalení pokut na země, jež překročí hranici deficitu ve výši 3 procent HDP.
Berlín také navrhl zřídit Evropský měnový fond, jenž by mohl být využit pro pomoc zemím v nouzi jako Řecko, a možnost vyloučit členskou zemi ze zóny jednotné měny, pokud by opakovaně porušovala rozpočtová pravidla.
Nicméně všechny tyto změny by vyžadovaly změnu Lisabonské smlouvy, jež vstoupila v platnost teprve v prosinci 2009, a podle diplomatů v EU nyní není přílišná chuť jednání o smlouvě znovu zahajovat.
"Bude posílena celková koordinace ekonomické politiky," uvádí se v prohlášení lídrů EU s odkazem na nové možnosti politické kooperace, jež otevřela Lisabonská smlouva.
"Bude posílena spolupráce na úrovni eurozóny s cílem vyrovnat se s výzvami, jimž čelí," uvádí se v prohlášení.
Šéfové vlád EU zdůraznili, že 27členný blok se musí vypořádat se značnými rozdíly v konkurenceschopnosti a bilancích běžného účtu mezi jednotlivými zeměmi Unie.
"Zatímco vývoj rozpočtů je monitorován v rámci Paktu stability a růstu, nedostatečná pozornost byla věnována prohlubujícím se rozdílům v konkurenceschopnosti mezi ekonomikami EU a také směrem navenek," uvedli v prohlášení představitelé EU.
"Potřeba politické akce je obzvláště naléhavá v těch členských státech, jež opakovaně vykazují velké schodky běžného účtu a značný pokles konkurenceschopnosti," uvádí se v prohlášení.