To, že by chtěly PAK koupit, kromě firem ČEZ a Enea potvrdily společnost RPG Partners českého finančníka Zdeňka Bakaly a výrobce kotlů Rafako. Nabídku podle informací serveru Týden.cz podal také Energetický a průmyslový holding, v němž po 40 procentech vlastní finanční skupiny PPF a J&T a zbylých 20 procent ovládá šéf holdingu Daniel Křetínský.
Firmy, které budou moci hloubkovou prověrku elektráren a dolů udělat, na to dostanou až dva měsíce. Důvodem k tomu je složitá vlastnická struktura PAK. Ministerstvo státního pokladu má rozhodující hlas jen ve dvou hnědouhelných dolech, provozní kontrolu nad čtveřicí elektráren má společnost Elektrim ovládaná polským mediálním magnátem Zygmuntem Solorzem-Žakem. Na tom, zda se s ním potenciální investor dokáže domluvit, bude do značné míry záviset úspěch privatizace. Polská vláda by za svůj podíl v PAK chtěla získat přes tři miliardy zlotých (přes 19,6 miliardy Kč).
Společnost PAK je druhým největším producentem elektřiny z hnědého uhlí v Polsku.
ČEZ i Bakala už v Polsku investovali. Společnost ČEZ v roce 2006 koupila za 11 miliard korun elektrárny Skawina a Elcho. Nyní má zájem také o teplárenské sítě ve městě Slezská Ruda. Bakalou spoluvlastněná těžební společnost NWR oživuje těžbu v uhelných dolech Dembieńsko.