Soud osloví další zájemce o reorganizaci OP Prostějov

30.03.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 30. března (ČTK) - Soud osloví další subjekty včetně věřitelů prostějovského Oděvního podniku, zda nechtějí předložit návrh na reorganizaci firmy, která by umožnila OP vyhnout se konkurzu a umožnit další fungování firmy. ČTK to dnes po neveřejném jednání prozatímního věřitelského výboru před brněnským krajským soudem řekl mediální zástupce firmy Karel Samec. Soud reorganizaci OP povolil na začátku března, vedení firmy ale od plánu jej předložit odstoupilo.

Věřitelům podnik dluží zhruba 1,6 miliardy korun. O dalším osudu firmy a dalším postupu se rozhodne za měsíc na schůzi věřitelů. Jednou z možností je, že někdo reorganizaci navrhne, další ale stále zůstává prohlášení konkurzu. Na předložení návrhu na reorganizaci ale mají věřitelé a další subjekty 120 dní od povolení reorganizace, tedy zhruba do začátku července.

"Návrh reorganizačního plánu by měl být případně v základních obrysech představen 26. dubna na další schůzi věřitelů," uvedl Samec. Vytvoření původního reorganizačního plánu se management firmy vzdal, neboť nesehnal peníze na provoz.

Předběžný věřitelský výbor zároveň schválil návrhy managementu, které se týkají provozních výdajů firmy. "To by mělo umožnit další pokračování výroby minimálně do konání jednání věřitelů 26. dubna," podotkl Samec. Jedná se zejména o možnost využití inkas z prodeje zboží a plateb od zákazníků pro financování současných zakázek ve výrobě. Výroba v podniku zatím stále pokračuje, zakázky má podnik zajištěny do konce dubna. Firma připravuje snížení počtu zaměstnanců. Těch má nyní asi 1500, dalších 300 je na mateřské či rodičovské dovolené.

Oděvní podnik je největším textilním výrobcem v zemi. Loni mu podle předběžných odhadů klesly tržby o 42 procent na 1,13 miliardy korun a hospodaření zakončil ztrátou zhruba 363 milionů korun. V roce 2008 činila ztráta podniku dokonce 1,1 miliardy korun.

Insolvenční řízení s firmou brněnský krajský soud zahájil v druhé polovině ledna. Firma jej o to požádala sama s ohledem na svou špatnou finanční situaci. Podle vedení podniku ji zavinil soustavný propad tržeb, snižování marží a propad cash-flow. Obrat tuzemských oděvních firem negativně ovlivňují kurzové výkyvy a také levná pracovní síla v asijských zemích.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK