ANALÝZA-Strategie prodeje českých obligací vyvolává pochyby

31.03.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Dealery znepokojuje rozsah prodejů na sekundárním...

...trhu

* Dle některých hrozí pokřivením trhu, snížením likvidity

* MMF říká, že by měly být dodrženy oznámené objemy aukcí

* Dealeři vidí problémy, preferovali by větší průhlednost

Jason Hovet

PRAHA, 31.března (Reuters) - České ministerstvo financí vykolejilo domácí dluhopisový trh tím, že zájemcům prodává dluh mimo rámec regulérních aukcí, což podle některých hráčů hrozí pokřivením cen a v dlouhodobém horizontu snížením zájmu.

Podle dealerů prodeje na sekundárním trhu - přes obchodní systémy Odboru řízení státního dluhu - maří úsilí trhu dosáhnout znovu úrovně likvidity z období před finanční krizí, jež vypukla v roce 2008.

Investoři si stěžují, že tyto prodeje brzdí obchodování, jež podle vyjádření Mezinárodního měnového fondu "zůstává mělké kvůli nejasnosti v řízení veřejného dluhu."

Ministerstvo prodává většinu dluhu v regulérních aukcích, za poslední dva roky ale nabídlo na sekundárním trhu primárním dealerům dluhopisy pokrývající zhruba pětinu domácí emise.

Tato strategie hráčům na trhu, kteří kupují většinu vládního dluhu, není vždy zcela srozumitelná. Stěžují si, že to narušuje standardní rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou, neboť se tak snižují ceny a zvýhodňují kupující na úkor prodávajících.

Sedm domácích dealerů a portfolio manažerů oslovených Reuters, kteří si všichni přáli zůstat v anonymitě, uvedlo, že by uvítali větší průhlednost těchto prodejů či jejich úplné zrušení.

"Určitě to jistým způsobem kazí trh, protože když nepokryjete své potřeby na trhu, pak máte vždycky možnost obrátit se na Ministerstvo financí," uvedl nejmenovaný pražský dealer.

"Z dlouhodobého hlediska by bylo mnohem lepší, kdyby nechali trh normálně fungovat, jelikož by ceny byly vyšší."

MMF TO VNÍMÁ JAKO PROBLÉM

Poptávku v aukcích dluhopisů v letošním roce zatím podporuje nečekaně nízký objem emisí a výnosy jsou oproti situaci před rokem - v prostředí rok trvajícího posilování rozvíjejících se dluhopisových trhů - nižší o 2 procentní body.

Resort financí se nicméně usilovně snaží držet výnosy nízko, když v šesti letošních aukcích oproti třem ve druhém pololetí loňského roku prodalo menší objem dluhopisů, než se odhadovalo. Zbytek si stále ponechává a může jej místo toho použít při prodejích na sekundárním trhu.

MMF v březnu ve své každoroční zprávě doporučil, aniž by výslovně zmínil prodeje na sekundárním trhu, že průhlednost trhu lze zlepšit "dodržováním oznámeného objemu dluhopisových emisí, což by umožnilo přesné stanovení ceny ze strany dealerů".

Ministerstvo financí zprávu MMF odmítlo jako nelogickou a neopodstatněnou.

"Prodeje na sekundárním trhu prostřednictvím obchodních systémů jsou exkluzivně nabízeny za stejných podmínek všem primárním dealerům," uvedl resort v emailu zaslaném Reuters.

"Prodeje na sekundárním trhu fungují jako malé aukce typu 'nejlepší cena vyhrává'," dodalo ministerstvo s tím, že tento postup používají i jiné dluhové agentury, například v Dánsku.

NEVYVÁŽENÝ TRH

Česko si letos vypůjčí rekordních 280 miliard korun, o něco více než loni, včetně emisí na zahraničních trzích a úvěru od Evropské investiční banky.

Stát neměl v průběhu finanční krize problém s úvěrováním díky tomu, že jeho zadlužení v poměru k HDP je poloviční oproti průměru EU.

V roce 2009 ministerstvo financí prodalo na sekundárním trhu 36 miliard korun čili 17,7 procenta celkové domácí emise oproti 21 procentům v roce 2008, kdy poprvé začalo údaje zveřejňovat.

Tato praxe vyvrcholila poměrem 39,1 procenta emise ve třetím kvartále roku 2008, zrovna když se rozbíhala finanční krize, jež mezi říjnem 2008 a březnem 2009 v podstatě zmrazila dluhopisové trhy ve střední Evropě.

Objem prodejů na sekundárním trhu se však postupně snižoval a v posledním kvartále loňského roku činil 10,1 procenta celkové domácí emise.

V šesti domácích aukcích uskutečněných v prvním kvartále letošního roku resort prodal obligace za 41,714 miliardy korun. Z toho 13 procent bylo koupeno z jeho knih, vyplynulo z údajů ministerstva, jež má agentura Reuters k dispozici.

Někteří dealeři uvedli, že se s prodeji na sekundárním trhu naučili žít a že ministerstvo dle všeho více než v minulosti naslouchá poptávce trhu.

Dealeři taktéž vidí málo možností, jak pomoci trhu, jejž v posledních letech sužuje úbytek likvidity a nižší zájem zahraničních investorů. Nicméně i přesto se jim praxe ministerstva nezamlouvá.

"Trh není moc vyvážený," řekl další dealer. "Když chcete něco nakoupit, můžete se obrátit na ministerstvo. Pokud potřebujete prodat, musíte jít na sekundární trh."

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK