Mezi další podmínky nové vyhlášky patří vyžadovaný souhlas majitelů pozemků nebo nemovitostí, kde se má zařízení nacházet. Žadatelé budou muset také získat souhlas stavebního úřadu, že plánovaná instalace není v rozporu s platným územním plánem. Vyhláška by tak měla odstranit velkou část spekulativních žádostí, které blokují kapacity v přenosové nebo distribučních soustavách pro nově připojované zdroje.
Podle předsedy ERÚ Josefa Fiřta vyhláška nemá naopak trestat seriózní podnikatele, kteří usilují o připojení elektráren, ale postihnout ty subjekty, které kapacity sítě blokují spekulativně míněnými žádostmi.
"Energetický regulační úřad pevně věří, že novelizovaná vyhláška přispěje ke zvýšení transparentnosti celého procesu připojování nových výroben a odběrných míst zákazníků k elektrizační soustavě a zároveň přispěje k rychlému ustálení situace v oblasti připojování fotovoltaických zdrojů," uvedl šéf ERÚ.
Pro podnikatele se stala výstavba fotovoltaických elektráren v Česku vyhledávanou investicí kvůli vysokým výkupním cenám, ale prudký nárůst výrobních kapacit obnovitelných zdrojů energie zároveň vyvolal obavy energetiků, zda rozvodná síť je schopna takové množství elektřiny pojmout. ČEPS proto vyzval distribuční společnosti, aby přestaly udělovat kladná stanoviska k žádostem o připojení nových solárních a větrných elektráren do sítě.
Dalším krokem, který má pomoci zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky, je novela nedávno schválená Poslaneckou sněmovnou, která ERÚ umožní v budoucnu zlevňovat výkupní ceny elektřiny ze slunce o více než pět procent ročně.