...CPI
* KDY: Obchod 6.dubna, průmysl a CPI 9.dubna
* ODHAD TRHU: CPI 0,6 pct r/r, 0,2 pct m/m, průmysl 7,0 pct, obchodní bilance s přebytkem 15 miliard korun
Mirka Krůfová
Přebytek českého zahraničního obchodu se v únoru zřejmě rozšířil s tím, jak se držela poptávka po vývozu průmyslového zboží do Německa a dalších zemí eurozóny, ukázal ve čtvrtek průzkum Reuters.
Hrubý domácí produkt by měl letos podle předpovědi České národní banky vzrůst o 1,3 procenta, zejména díky exportu, jenž představuje zhruba 70 procent výkonu české ekonomiky.
Na druhé straně slabší domácí poptávka, poznamenaná rostoucí nezaměstnaností, bude zotavení brzdit a zároveň utlumí poptávkové cenové tlaky.
ZAHRANIČNÍ OBCHOD: 16 ekonomů oslovených v průzkumu Reuters dospělo v mediánu k předpovědi růstu přebytku bilance zahraničního obchodu na 15 miliard korun z 13,1 miliardy v lednu. Dovozy by měly zrychlit vzestup na 5,7 procenta ze 3,5 procenta v lednu, kdy obrátily do plusu po 15měsíčním poklesu.
Vývozy by měly posílit o 9,0 procenta, nepatrně pomaleji proti lednovému nárůstu o 9,1 procenta. Jednalo by se o čtvrtý růst v řadě poté, co byl listopadový výsledek revidován na kladný z dříve uváděné stagnace.
Reakce trhu: Pozitivní výsledek by mohl napomoci ke zpevnění koruny <EURCZK=> a naznačil by, že se ekonomika tažená zahraniční poptávkou zotavuje rychleji než další země v regionu včetně Polska, jež se jako jediné vyhnulo recesi a jeho ekonomika více závisí na domácí poptávce.
PRŮMYSLOVÁ VÝROBA: Klíčový ukazatel razance zotavení vysoce idustrializované české ekonomiky měl podle analytiků v únoru stoupnout o 7,0 procenta po zvýšení o 5,3 procenta v předchozím měsíci.
"Vychází to (odhad) zejména z výsledku průzkumu německého průmyslu institutu Ifo, který se v poslední době dále zlepšil," řekl Jaromír Šindel, hlavní analytik Citibank v Praze, který čekal růst o 9,7 procenta.
"Oporou byly nadále i domácí faktory, jako je vzestup výrobních trendů a objednávek."
Mnichovský institut Ifo uvedl, že jeho index podnikatelského klimatu, založený na měsíčním průzkumu mezi zhruba 7000 firmami, stoupl v březnu na nejvyšší úroveň od června 2008, když předčil všechny předpovědi. [ID:nDOL431962]
* Předpověď trhu: Produkce nad odhady by mohla posílit kurs koruny, když by si investoři takový výsledek mohli vyložit jako důkaz solidních ekonomických fundamentů a pevně založeného zotavení.
CPI: Analytici očekávají, že ceny paliv vytáhly v březnu meziměsíční růst cen na 0,2 procenta. Meziroční inflace by měla činit 0,6 procenta, a zůstala by tak pod odhadem centrální banky, jež čeká meziroční růst cen o 0,8 procenta.
Inflace se drží hluboko pod cílem ČNB stanoveným na 2 procenta s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry, když se na velmi slabých poptávkových tlacích podepisuje nezaměstnanost, jež by v březnu měla stagnovat na únorových 9,9 procenta, což je nejvyšší úroveň za téměř šest let.
* Reakce trhu: Pomalejší než očekávaná inflace může tlačit níž sazby na peněžním trhu a oslabit korunu v očekávání poklesu hlavní úrokové sazby ČNB. Pokud CPI vyjde v souladu s odhady, nebo mírně nad nimi, trhy zřejmě nebudou příliš reagovat.
Pro TABULKU průzkumu klikněte na [ID:nKRU138526]
Český statistický úřad: www.czso.cz
Ministerstvo práce a sociálních věcí www.mpsv.cz
Česká makroekonomická data: <ECONALLCZ>
Trhy ve střední Evropě: [CEE/]
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]