Připravovaná transakce je patrně součástí plánu, s kterým počítá Kreml a jehož cílem je povzbudit polostátní ruské firmy, aby nakupovaly majetek po celém světě.
Těžbu a zpracování ropy má ve Venezuele pod kontrolou státní společnost Petróleos de Venezuela (PDVSA). Firma zdaleka nejvíce přispívá do tamního státního rozpočtu, a je tedy klíčovým podnikem, který díky značným příjmům pomáhá realizovat socialistické plány prezidenta Huga Cháveze.
Podle zdrojů agentury Reuters ještě bude muset Rosněfť venezuelský podnik přesvědčit, aby prodal svůj 50procentní podíl ve společnosti Ruhr Oil. Ta je společným podnikem s britským těžebním koncernem BP.
Nabídka Rosněfti přichází v době, kdy se Rosněfť a další ruské podniky chystají Venezuele vyplatit bonusy ve výši asi 600 milionů dolarů (zhruba 11,3 miliardy Kč). V příštích desetiletích ruské firmy chtějí ve Venezuele investovat dalších deset až 20 miliard dolarů (zhruba 188 až 377 miliard Kč), převážně do rozvoje ropných polí kolem řeky Orinoko.
"Dávalo by smysl udělat to jako velký a všestranný kontrakt," poznamenal jeden ze zdrojů. Poukázal tak na rostoucí počet obchodních kontraktů v oblasti energetiky a zbraní, které mezi sebou Moskva a Caracas v poslední době uzavírají.