"Vyměřovací základ OSVČ byl v roce 2009 dvakrát nižší než u zaměstnanců," uvedlo ministerstvo. Současný stav tak podle něho ohrožuje jak příjmy státního rozpočtu, tak důchody OSVČ.
"Konkrétní návrhy neznám, ale všichni musejí přispívat do systému stejně. Vyšší odvody tak podpoříme," řekl deníku E15 ekonomický expert ČSSD Jan Mládek. Naopak proti jakýmkoli změnám v systému se staví ODS i TOP 09. "Na rozdíl od zaměstnance není OSVČ chráněna zákoníkem práce. Je tak nepřijatelné, aby platily stejné pojistné," uvedl Martin Kocourek z ODS.
Opatrně se k návrhům stavějí lidovci. "Podnikatelé mají menší jistotu na trhu práce a snížené odvody jsou právě zohledněním této nejistoty," řekla deníku místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
Ministerstvo chce zvýšit i sazbu nemocenského pojištění. Současná sazba 1,4 procenta nestačí na úhradu výdajů na nemocenské pojištění. Ministerští úředníci rovněž navrhují nastavit maximální výši vyměřovacího základu pro pojistné. Chtějí tak zamezit samostatně výdělečně činným osobám zneužívat nemocenský systém. V současnosti mají OSVČ možnost nastavit si každý měsíc jiný vyměřovací základ pojistného, a pobírat tak nejvyšší možné dávky.
Jak upozornil Jaromír Drábek z TOP 09, stejnou možnost mají i zaměstnanci, pokud se nechají zaměstnat na jeden měsíc s extrémně vysokým platem. "Proto si myslíme, že navrhovaná změna nic dobrého nepřinese a nepodpoříme ji. Spekulace na výši dávek má být předmětem činnosti kontrolních orgánů a nevyžaduje změnu zákona," řekl E15 Drábek.