...při finanční záchraně regionu, citovala v pátek média viceguvernéra České národní banky (ČNB).
Fond, jenž stál v čele záchrany zemí bývalého komunistického bloku jako Maďarsko, Lotyšsko, Ukrajina a Rumunsko, chybně interpretoval data, neboť pod novým vedením hledal nějaký úkol, uvedl v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard Mojmír Hampl.
"Je absurdní, že to byl právě MMF, kdo uspíšil krizi," řekl Hampl. "Šlo o zjevný pokus vyvolat situaci, kdy bude třeba finanční záchrana pro celý region."
"Před krizí neměl (MMF) v podstatě žádné klienty. V této krizi a pod novým vedením Dominiqua Strausse-Kahna fond našel novou práci a získal další prostředky."
Hampl uvedl, že MMF stejně jako další instituce zdůrazňoval data, jež přeháněla expozici západoevropských bank vůči regionu, neboť ignorovala skutečnost, že úvěry poboček západoevropských bank byly z velké části kryty místními vklady.
"Tato chybná interpretace ze strany MMF byla obzvlášť nešťastná a fond musel tyto údaje po naší intervenci opravit," řekl Hampl.
Zopakoval také názor ČNB, že Česko nemusí se vstupem do eurozóny spěchat, a to ani kvůli sobě ani kvůli současným členům měnové unie.
"Poptávka po nových členech eurozóny se během krize snížila," řekl. "Rozhodnutí o Estonsku nám ukáže cestu. Mohlo by to být složitější než v případě Slovinska a Slovenska."
Hampl varoval, že vstup do eurozóny není pro země rozvíjející se Evropy universálním řešením.
"Některé země si myslí, že jakmile přijmou euro, budou zase moci dýchat. To ale vede přímo k řeckému scénáři."
"Duchovní otcové eura si mysleli, že urychlí strukturální reformy," řekl. "Příklad Řecka ukazuje, že opak je pravdou."
[Reuters/Finance.cz]