Hlavním důvodem proč využít penzijní připojištění je riziko nízkého státního důchodu vypláceného v budoucnosti. Vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji se dá očekávat snižování státního důchodu, který nepokryje ani základní potřeby občana. Penzijní připojištění by tak mělo být dalším zdrojem pravidelného příjmu v důchodovém věku.
Dalším důvodem je to, že je penzijní připojištění nástroj dlouhodobého spoření. Základní myšlenkou je postupné střádání relativně malých finančních obnosů během ekonomicky aktivního života, které se hromadí na osobním účtu klienta. Výše uspořené částky závisí pouze na účastníkovi, protože on si volí výši měsíčního příspěvku, který si měsíčně spoří. Měsíční příspěvek by tedy měl být vyvážený, tzn. že by měl být dostatečně vysoký, aby v budoucnu garantoval dostačující příjem. Využijte kalkulačku penzijního připojištění.
Trend penzijního připojištění
Podle pravidelného šetření Asociace penzijních fondů ČR (APF ČR) vzrostl v roce 2009 jak počet klientů tak i objem spravovaného majetku. K 31.12. 2009 vykázaly penzijní fondy téměř 4, 5 miliony účastníků (4 470 178). Počet účastníků se tak meziročně zvýšil o 174 575. Každý měsíc tak přibylo cca 14,5 tisíc účastníků. Největší nárůst byl zaznamenán v druhém čtvrtletí. Počet účastníků v tomto období vzrostl o 58 tisíc účastníků.
Rovněž prostředky evidované ve prospěch účastníků zaznamenaly v roce 2009 růst. K 31.12 2008 bylo na účtech účastníků 186 miliard Kč, za čtvrté čtvrtletí 2009 to bylo již přes 200 miliard Kč.
Nezměnilo se nic ani na konzervativní investiční politice penzijních fondů. Nejvíce prostředků účastníků bylo umístěno v dluhopisech 81,5 (na konci roku 2008 to bylo 78,8 %), na termínovaných vkladech a účtech bylo 11,3 % spravovaných prostředků (na konci roku 2008 to bylo 9,6 %), do akcií směřovalo pouze 1,7 % (na konci roku 2008 to bylo 3,1 %). Změna v portfoliu tak byla spíše kosmetická a směřovala k bezpečnějším dluhopisovým produktům.
Kdy se připojistit?
Pokud vás tento trend minul, možná vás napadne otázka "kdy se mám připojistit". Čím dříve, tím lépe. Hlavním argumentem pro brzké zahájení plateb je docílený výnos. Díky složenému úročení nastává situace, kdy peníze vydělávají peníze. Znamená to, že se vždy bude úročit celkově uspořená částka, která bude rok od roku vyšší. Pro dosažení přijatelné výše úspor je dobré začít spořit už před třicátým rokem života. Ze začátku mohou být příspěvky nižší, mladší klienti, s postupem pracovní kariéry a růstem příjmů by se měly příspěvky na penzijní připojištění zvyšovat, aby bylo dosaženo dostatečných úspor na osobním účtu klienta.
Státní příspěvek
Ze státního rozpočtu se navíc poskytují ve prospěch účastníků penzijního připojištění státní příspěvky. Státní příspěvky jsou na konto účastníka připisovány automaticky za každý řádně a včas zaplacený měsíční příspěvek. Výše státního příspěvku na kalendářní měsíc závisí na výši příspěvku účastníka takto:
Tabulka: Státní příspěvek
Měsíční platba | Státní příspěvek |
---|---|
100 - 199 | 50 Kč + 40 % z částky nad 100 Kč |
200 - 299 | 90 Kč + 30 % z částky nad 200 Kč |
300 - 399 | 120 Kč + 20 % z částky nad 300 Kč |
400 - 499 | 140 Kč + 10 % z částky nad 400 Kč |
500 a více | 150 Kč |
Uzavření smlouvy o penzijním připojištění
Uzavřít smlouvu o penzijním připojištění lze mnoha způsoby. Tradičním způsobem je sjednávání penzijního připojištění, uzavření smlouvy, přímo na pobočce penzijního fondu. Výhodou je osobní kontakt a možnost konzultace vámi zvolených podmínek sjednávaného připojištění přímo s pracovníkem penzijního fondu.
Mnoho penzijních fondů nabízí i další prodejní místa, zejména na pobočkách společností stejné finanční skupiny nebo pomocí institucí jako je například Česká pošta. Většinou lze na jednom místě uzavřít smlouvu u jednoho nebo malého počtu penzijních fondů. Také zde již nelze počítat plně proškoleným personálem, který by Vám mohl poradit a usnadnit rozhodnutí. Nevýhodou takového sjednávání penzijního připojištění je časová náročnost a nutnost navštívit více prodejních míst pro srovnání podmínek různých fondů.
Tyto nevýhody odstraňuje on-line prodej na stránkách serveru www.finance.cz. Můžete zde srovnat nabídky všech penzijních fondů, získat informace o jejich hospodaření a připisovaných výnosech, struktuře portfolia apod. Jsou zde k dispozici kalkulačky, pomocí kterých si snadno spočítáte například uspořenou částku nebo státní příspěvek. Můžete využít i bezplatné poradenství, a teprve po té si vybrat vhodný penzijní fond z naší nabídky a v pohodlí domova uzavřít smlouvu v našem prodejním centru, kde je možno uzavřít smlouvu i po telefonu.
Více informací najdete v sekci Penzijní připojištění.