Daimler ve světě uplácel, v USA se dohodl na vyrovnání

02.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 2. dubna (ČTK) - Německý automobilový koncern Daimler se v USA dohodl na mimosoudním vyrovnání v úplatkářské aféře. Americký soudce ve čtvrtek podle tiskových agentur souhlasil s dohodou mezi Daimlerem a americkým ministerstvem spravedlnosti i Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) na zaplacení pokuty 185 milionů dolarů (zhruba 3,5 miliardy Kč). Automobilka se přiznala, že deset let uplácela v nejméně 22 zemích vládní úředníky, aby se dostala k lukrativním zakázkám.

Vyrovnáním se uzavřel právní spor, který se vlekl několik let. "Firma podnikla správné kroky k vyřešení problému," chválil dohodnuté řešení washingtonský soudce Richard Leon. Rozhodující informace dal americkým úřadům v roce 2004 bývalý pracovník koncernu, který byl tehdy ještě majetkově provázán se svým nynějším americkým konkurentem, automobilkou Chrysler.

Výrobce mercedesů kvůli podezření z úplatků zažalovaly Spojené státy u soudu před týdnem. SEC tvrdila, že Daimler je prostoupen korupcí. Díky nečistým obchodům údajně prodal navíc nejméně 6300 užitkových a 500 osobních automobilů při obratu 1,9 miliardy dolarů. Nezákonné zisky byly vyčísleny na nejméně 91,4 milionu dolarů.

Americká justice uváděla nejméně 205 úplatků v celkové hodnotě přesahující 56 milionů dolarů. V letech 1998 až 2008 Daimler podle vyšetřovatelů uplácel úředníky v nejméně 22 zemích od Turkmenistánu, přes Rusko, Turecko a Egypt až po Čínu a Indonésii, čímž porušoval protikorupční zákony. Úplatky netvořily jen konkrétní finanční obnosy, ale také "naturálie", jako třeba luxusní mercedesy.

"Z minulých zkušeností jsme se hodně poučili," tvrdí dnes šéf koncernu Dieter Zetsche, který ve firmě zřídil post pověřence pro boj proti korupci. Obchody Daimleru navíc bude tři roky sledovat americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Pověřen tím byl bývalý šéf úřadu Louis Free.

Daimler je v krátké době třetím německým prestižním podnikem, který byl obviněn z úplatkářství. Potkalo to také technologický koncern Siemens a výrobce užitkových vozů MAN.

Německá justice většinu procesů spjatých s uplácením u Daimleru dříve zastavila. Příslušné státní zastupitelství ve Stuttgratu nyní zkoumá jen dvě nařčení z uplácení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK