...000
* Třetí růst od začátku recese, oporou soukromý sektor
* Míra nezaměstnanosti podle očekávání stagnuje na 9,7 pct
(přidává podrobnosti, komentář ekonoma, reakci trhu)
Počet pracovních míst ve Spojených státech, klíčový ukazatel stavu ekonomiky, v březnu vzrostl teprve potřetí od jejího propadu do recese z konce roku 2007, když soukromý sektor nabíral nové zaměstnance nejrychleji za téměř tři roky.
Američtí zaměstnavatelé mimo zemědělský sektor v březnu vytvořili 162.000 pracovních míst, nejvíce od března 2007, zatímco míra nezaměstnanosti v souladu s odhady stagnovala třetí měsíc v řadě na 9,7 procenta, uvedlo v pátek americké ministerstvo práce.
Jde o největší přírůstek pracovních míst od března 2007. Resort navíc vzestupně revidoval údaje za leden na růst o 14.000 proti původně udávanému poklesu o 26.000 a úbytek za únor na pouhých 14.000 z dříve uváděných 36.000. Počet míst nepatrně rostl ještě loni v listopadu.
Analytici oslovení Reuters podle mediánu odhadů očekávali, že počet míst v březnu stoupl o 190.000. Odhady 82 dotázaných se však pohybovaly v širokém rozmezí od úbytku o 50.000 až po růst o 400.000 míst.
"Stalo se. Něco opravdu velkého. Ekonomika se dere zpátky k životu způsobem, který byl ještě před rokem zcela nepředstavitelný," řekl Chris Rupkey, hlavní finanční ekonom z Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ v New Yorku.
Americké akciové futures po zprávě vzrostly, zatímco ceny státních dluhopisů klesly. Dolar po počátečním zakolísání vyskočil na čerstvé sedmiměsíční maximum vůči jenu <JPY=> a denní vrchol k euru <EUR=>.
Trh práce dosud zaostával za zotavením americké ekonomiky z nejhorší recese od 30.let. Tvorba pracovních míst je klíčová pro udržení ekonomického růstu, k němuž se Spojené státy vrátily ve druhé polovině loňského roku, ve chvíli, kdy odezní stimulační programy vlády a podpora plynoucí z doplňování firemních zásob.
Analytici počítají, že trh práce bude do značné míry určovat, kdy americká centrální banka (Fed) začne zvyšovat hlavní úrokovou sazbu, v současnosti nastavenou poblíž nuly.
Fed přislíbil, že ponechá hlavní sazbu na této extrémně nízké úrovni po delší období, s odkazem na tlumenou inflaci a pravděpodobnost, že ekonomické zotavení bude postupovat mírně.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]