Blíže neurčenou část z těchto pohledávek prý Strabag neplní po dobu delší než tři měsíce po lhůtě splatnosti. Profesionalbau v návrhu uvedla, že Strabag dluží také například firmám Vertikal Plus, M-Silnice, Klimatherm nebo Elmys KM.
Strabag čelil insolvenčnímu řízení již v minulých letech, podobně jako další významné stavební firmy OHL SŽ, Hochtief, Geosan Group nebo developerské firma Central Group. Ve všech těchto případech ale bylo nakonec řízení zastaveno.
Během insolvenčního řízení smí dlužník nakládat se svým majetkem jen ve velmi omezené míře. Nesmí například podnikat žádné kroky, které by směřovaly k podstatné změně jeho skladby, využití nebo jeho citelnému zmenšení. Věřitelé dlužníka můžou od zahájení insolvenčního řízení uplatňovat u soudu své pohledávky.
Podnikatelé a odborníci již dříve v anketě ČTK uvedli, že se fenomén podávání insolvenčních návrhů kvůli malým dlužným částkám po splatnosti stal problémem českého trhu. Zveřejnění návrhu v insolvenčním rejstříku podle nich kazí podniku dobré jméno a může vyvolat řetězovou reakci.
Podle předběžných údajů činil v roce 2009 zisk tuzemského Strabagu před zdaněním 280 milionů korun. O rok dříve měl podnik hrubý zisk 14,69 milionu korun. Tržby společnosti loni pravděpodobně klesly. Strabag již dříve odhadl jejich výši na 14,65 miliardy korun, zatímco v roce 2008 utržil 17,94 miliardy. Podle hodnoty tržeb za předloňský rok byl Strabag čtvrtou největší stavební firmou v Česku.
Strabag je součástí stejnojmenného rakouského koncernu. Čtvrtinový podíl v něm podle posledních dostupných údajů kontroluje také jeden z nejbohatších Rusů Oleg Děripaska. Celý koncern zaměstnává podle svých vlastních údajů kolem 60.000 lidí.