"Je směšné, že zrovna měnový fond krizi urychlil. Byl to zjevně systematický pokus přivést zahraniční pomoc do celého regionu," řekl v rozhovoru Hampl. Podle něj to MMF udělal proto, aby "v krizi a pod novým vedením Dominiqua Strausse-Kahna našel nové pole působnosti a obdržel víc prostředků". Hampl uvedl, že dokonce ani po četných operacích pomoci fond tyto peníze, které měl před navýšením svých zdrojů k dispozici, nevydal.
Podle Hampla mnozí analytici a mezinárodní instituce ohodnotily východní Evropu jako region s velkými potížemi, ale mýlily se. "Vždy jsme poukazovali na to, že nestabilita finančního systému je problém západní Evropy. To se nyní potvrdilo," dodal s tím, že banky ve středoevropském regionu jsou na tom mnohem lépe než ty ve starých státech Evropské unie.
Hampl řekl, že mnohé mezinárodní zprávy vycházely z "nedorozumění", které se neustále vracelo k datům Banky pro mezinárodní platební styk. "Chybná interpretace MMF byla zvlášť neradostná - musel špatná čísla pak po naší intervenci korigovat," dodal Hampl.
Podle něj krize ukázala, že ani pro země s eurem "není oběd zadarmo". Dodal, že poptávka po nových členech do eurozóny v době krize opadla. "V měnové unii je nebezpečí poklesu konkurenceschopnosti dokonce větší. Někteří věří, že když jsou v eurozóně, tak si mohou oddechnout. To ústí přímo do řeckého scénáře. Otcové zakladatelé měnové unie si mysleli, že euro uspíší strukturální reformy. Opak je pravdou, jak ukazuje příklad Řecka," uzavřel viceguvernér ČNB.