List se opírá o svůj zdroj z administrativy. Rozhodnutí podle listu odráží názor vládních představitelů, že vyvíjet na Čínu tlak není nejlepší způsob, jak Peking přesvědčit, aby kurz čínského jüanu nechal k americkému dolaru zpevnit. Američané tvrdí, že jüan je výrazně podhodnocen, což dává čínským firmám nespravedlivé výhody v mezinárodním obchodě.
Americké ministerstvo financí pravidelně zveřejňuje zprávu, kde se mimo jiné vyjadřuje ke směnným kurzům měn svých hlavních obchodních partnerů. Právě v této zprávě by se úřad mohl vyslovit k tomu, zda Čínu považuje za měnového manipulátora, či nikoli. Letos má být zpráva zveřejněna 15. dubna a do teď se všeobecně očekávalo, že Spojené státy Čínu nazvou zemí, která manipuluje kurzem.
Čína ve čtvrtek oznámila, že její prezident navštíví summit o jaderné bezpečnosti. Ten se bude ve Washingtonu konat pouze pár dnů před chystaným zveřejněním zprávy. Peking je podle diplomatů ochoten jednat se západními mocnostmi o nových sankcích, které OSN chystá vůči Íránu za jeho jaderné ambice.
Reakce Bílého domu tak podle agentury Reuters naznačuje, že napětí mezi USA a Čínou by mohlo začít polevovat. V posledních měsících se obě mocnosti dostaly do několika vážných sporů, nejnověji o cenzuru internetu, prodej amerických zbraní na Tchaj-wan a o schůzku mezi Obamou s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.
Obama s čínským prezidentem ve čtvrtek zhruba hodinu mluvil telefonicky, když se vracel z pracovní cesty do Bostonu.