Peking si drží kontrolu nad vývojem směnného kurzu jüanu vůči dolaru. Spojené státy již delší dobu kritizují tuto praktiku, protože podle nich je jüan podhodnocený, což poskytuje čínským vývozcům nespravedlivé výhody v mezinárodním obchodě. Pokud by zpráva označila Čínu jako manipulátora, byla by vláda povinna zahájit s Čínou o této otázce oficiální jednání.
Rozhodnutí USA přichází krátce po oznámení, že prezident Číny navštíví 12. a 13. dubna ve Washingtonu summit o jaderné bezpečnosti. Vláda prezidenta Baracka Obamy hledá širší podporu pro omezení jaderných ambicí Íránu a Peking je podle diplomatů ochoten jednat se západními mocnostmi o nových sankcích, které OSN chystá vůči Íránu.
Geithner uvedl, že se bude snažit tlačit na Čínu v otázce vývoje směnného kurzu jüanu na nejbližším setkání představitelů skupiny 20 největších ekonomik světa G20 a na květnovém summitu v Pekingu. "Věřím, že tato setkání jsou v současné době nejlepším způsobem pro prosazení amerických zájmů," uvedl v prohlášení.
Někteří američtí ekonomové tvrdí, že čínská měna je podhodnocena až o 40 procent, což usnadňuje čínský vývoz a podkopává konkurenceschopnost amerických výrobců. Deficit obchodní bilance USA s Čínou loni činil 226,8 miliardy USD (4,3 bilionu Kč), napsaly agentury AP a Reuters.