Podle agentury Reuters OECD předpovídá české ekonomice v letošním roce růst hrubého domácího produktu o dvě procenta a v příštím roce o 2,8 procenta.
"Snížení deficitu na tři procenta ovšem není dostatečné," uvedl na dnešní tiskové konferenci generální tajemník OECD Ángel Gurría. Vláda by dlouhodobě podle něj měla usilovat o strukturálně vyrovnaný rozpočet, aby byla připravena na případné budoucí otřesy nebo stárnutí populace. Plány na následující léta by podle OECD měly klást větší důraz na výdajovou stranu rozpočtu.
Deficit veřejných financí loni stoupl na 5,93 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 2,72 procenta. Vláda přitom v Konvergenčním programu nastínila případná opatření na sníženích deficitu. Dlouhodobá udržitelnost českých veřejných financí totiž vzbuzuje obavy i v Evropské unii.
Úspory by měly vést ke snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta HDP v roce 2013. Letos by měl být deficit 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP. Konkrétní kroky ke snižování deficitu bude muset ovšem určit a uplatnit až vláda, která vzejde z květnových parlamentních voleb. "Vláda se bude muset věnovat jak straně příjmů, tak i výdajů. Je iluzorní řešit jen jednu stranu bilance," uvedl dnes premiér Jan Fischer.
Česká národní banka pro letošní rok odhaduje deficit veřejných financí na 5,9 procenta HDP. Pro příští rok očekává zhoršení na 6,5 procenta.