...sazby s cílem zabránit morálnímu hazardu, uvedl zdroj z eurozóny.
"Je zde problém úrokové míry," uvedl zdroj, jenž ovšem odmítl zmínit přesná čísla, o nichž se diskutuje.
"Všechno to je otázka morálního hazardu, jak mu zabránit. Kdybychom účtovali příliš nízký úrok, mohlo by to vyvolat dojem, že takové chování podporujeme," uvedl zdroj.
List Financial Times v úterý napsal, že Německo chce Řecku půjčovat s úrokem 6,0 až 6,5 procenta, zatímco zbytek eurozóny je připraven akceptovat úrok 4,0 až 4,5 procenta.
Zdroj uvedl, že tyto debaty jsou teoretické, neboť Řecko zřejmě nevyužije nouzový mechanismus pomoci, na němž se v březnu dohodli čelní představitelé zóny jednotné měny.
Podle kompromisu navrženého zakladatelskými zeměmi eurozóny Německem a Francií by Řecko mělo nárok na pomoc pouze v případě, že by si nemohlo půjčovat na trzích, a spuštění pomoci by vyžadovalo jednomyslné rozhodnutí celé eurozóny.
Země eurozóny by poskytly většinu, podle některých dvě třetiny, pomoci prostřednictvím koordinovaných dvoustranných úvěrů, a to za přísných podmínek navržených Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou, zatímco MMF by poskytl zbytek.
Nicméně stále je třeba doladit mnoho klíčových podrobností včetně ceny nouzových úvěrů, přesné role MMF a případné úpravy jeho obvyklých podmínek.
(Reportér: Jan Strupczewski; Přeložil: Tomáš Doležel)
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]