...Q1)
PAŘÍEkonomické oživení v rozvinutých zemích zřejmě přinejmenším dočasně ztrácí na tempu, přičemž hospodářství Spojených států pravděpodobně poroste výrazněji než ekonomiky Japonska a Evropy, uvedla ve středu OECD.
Pařížská Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila prognózy pro první a druhé čtvrtletí letošního roku, jež naznačují pomalejší růst hrubého domácího produktu (HDP) velkých rozvinutých ekonomik, známých jako skupina G7, ve srovnání s posledním kvartálem roku 2009.
OECD předpověděla za první kvartál mezikvartální růst souhrnného HDP zemí skupiny G7 na roční bázi o 1,9 procenta, jejž by měl být ve druhém čtvrtletí následován expanzí o 2,3 procenta. V posledním loňském kvartále oproti tomu státy G7 zaznamenaly růst o 3,7 procenta.
"Ekonomická aktivita ve většině předních ekonomik sdružených v OECD v posledním čtvrtletí roku 2009 nabrala na tempu, ovšem s nápadnou výjimkou eurozóny," uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ve zprávě.
"Vezmeme-li v úvahu aktuální údaje, krátkodobé prognostické modely OECD ukazují, že růst bude v první polovině roku 2010 zřejmě pomalejší."
Pro tabulku s aktuálními prognózami OECD klikněte na [ID:nLAG006226].
OECD dále uvedla, že normalizace úrokových sazeb po finanční krizi "by měla proběhnout tempem, jež se bude odvíjet od síly oživení v jednotlivých zemích a výhledu inflace za horizont krátkodobých projekcí."
Vlády také podle OECD musí jasně sdělovat své plány na stahování podpůrných fiskálních opatření, přičemž tento proces by měly ve většině případů zahájit v roce 2011.
SPOJENÉ STÁTY V ČELE
Kromě celkové prognózy pro G7 ukázaly předpovědi OECD pro jednotlivé země, že Spojené státy se z recese zotavují přesvědčivěji než Japonsko a především než Evropa.
Ekonomika Spojených států podle prognózy v prvním čtvrtletí 2010 mezikvartálně na roční bázi vzrostla o 2,4 procenta. Přestože je toto číslo vyšší než 1,6 procenta odhadovaných v listopadu, stále zaostává za růstem o 5,6 procenta, jejž americká ekonomika zaznamenala ve čtvrtém kvartále 2009.
Prognóza pro druhý kvartál je téměř totožná jako pro první čtvrtletí, když počítá s růstem HDP o 2,3 procenta.
"Ekonomika Spojených států ukázala svou odolnost a zrychluje tempo růstu na základě lepších finančních podmínek, jež se promítají do lepších reálných podmínek," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan.
"(Ekonomika Spojených států) těží z celosvětového zotavení obchodu a ovšem také z podpůrných fiskálních opatření, jež jsou samozřejmě mnohem lepší než v eurozóně," dodal.
Pro německou ekonomiku, jejíž zotavení ve čtvrtém kvartále 2009 zpomalilo až k bodu stagnace, OECD předpovídá za první letošní čtvrtletí mezikvartální pokles HDP na roční bázi o 0,4 procenta a ve druhém kvartále pak návrat k růstu o 2,8 procenta.
[Ž/Reuters/Finance.cz]