Greenspan sice připustil, že se "staly chyby", odmítl však uznat, že Fed a on sám měli za krizi významnější odpovědnost. Ta podle něj padá na řadu jiných aktérů včetně bank a ratingových agentur a vina padá i na historické okolnosti.
Greenspan ve svém vystoupení odpovídal kritikům, podle nichž Fed selhal při regulaci hypoték pro ty, kteří si takové zadlužení nemohli dovolit. Z obřího množství těchto úvěrů se následně stala takzvaná toxická aktiva, která zamořila bilance bank a vyvolala krizi. Podle Greenspana Fed neměl žádnou pravomoc regulovat nebankovní instituce, které většinu těchto podstandardních hypoték vydávaly.
Předseda komise Phil Angelides namítl, že Fed k rizikovým půjčkám a pochybným úvěrovým praktikám vydával směrnice, ale nijak je nereguloval, přestože to úředníci Fedu doporučovali. "Proč jste za této situace nejednali, abyste omezili pochybné a podvodné podstandardní úvěry?" ptal se Angelides. "Mohli jste, měli jste, ale nedělali jste to," dodal.
"Dělali jsme chyby? Samozřejmě, že jsme dělali chyby," odvětil Greenspan. "Manažeři finančních institucí spolu s regulačními úřady včetně avšak nikoli výlučně Federální rezervy selhali tím, že nepochopili velikost, délku a možný dopad tržních rizik, které vedly ke krizi," dodal.
Greenspan také upozornil na to, že masivní poskytování hypoték chudším vrstvám mělo silnou politickou podporu, odmítl ale připustit, že by tato podpora vedla ke krizi, jak argumentuje řada ekonomů. Upozornil ovšem, že Kongres nutil Fed, aby zajistil, že hypotéky pro chudší budou dál růst a že odpor vůči takovému konsenzuálnímu politickému tlaku by byl marný.
"Předpokládá se sice, že Federální rezerva je nezávislý úřad, a tak to také do určité míry je, jsme však výtvorem Kongresu a kdybychom řekli, že míříme do bubliny a musíme to omezit, Kongres by řekl, ´nemáme ponětí, co to vykládáte´," řekl Greenspan.
Greenspan však také připomněl, že plameny krize silně zažehávala poptávka po rizikových hypotékách ze strany polovládních hypotečních gigantů Fannie Mae a Freddie Mac. Obě instituce k nákupům těchto rizikových aktiv povzbuzovala vládní politika podpory vlastnického bydlení, konstatoval bývalý šéf Fedu.
Greenspan podobně jako jeho nynější nástupce Ben Bernanke odmítl převažující názor, podle něhož jedním z hlavních faktorů krize bylo to, že Fed uměle dlouho udržoval nízké oficiální úrokové sazby. Na vině byly podle něj dlouhodobé tržní úroky které byly důsledkem přebytku úspor v rozvojových zemích jako Čína. Období po pádu komunismu bylo také podle něj charakteristické přílivem levných pracovních sil na globální trh, což minimalizovalo inflaci a znemožňovalo držet vyšší úrokové sazby.
Ekonomové však poukazují na známou "Greenspanovu doktrínu", podle níž měnová politika centrální banky nemůže mít za úkol usměrňovat inflaci cen investičních aktiv jako akcií nebo nemovitostí. Důsledkem tohoto názoru jsou podle kritiků opakované "bubliny" nadhodnocených cen aktiv.
Kromě bank, které šířily po finančním systému rizikové finanční inovace, měly podle Greenspana velkou odpovědnost za krizi ratingové agentury, které hodnotily rizikové hypotéky vysokými známkami a nedokázaly odhalit jejich nebezpečí. Kritici však poukazují na to, že to byly právě vládní regulační úřady, které umožnily bankám hodnotit rizikovost aktiv v bilancích na základě známek soukromých ratingových agentur, nikoli podle dobrozdání oficiálních institucí. Navíc hrozbu podstandardních hypoték ještě počátkem roku 2007 bagatelizovali podle doložených projevů vysocí činitelé Fedu v čele s Bernankem.
Desetičlenná vyšetřovací komise bude zasedat tři dny a vyslechne si mimo jiné bývalé a současné manažery bankovní skupiny Citigroup, jejíž praktiky na hypotečním trhu poslouží jako modelový příklad. Svědčit budou i někdejší šéfové Fannie Mae, která má úzké svazky s demokratickými předáky,což z ní spolu s více než 70 miliardami dolarů poskytnutými na její záchranu dělá politický hromosvod.
Kongres vytvořil komisi v loňském roce, aby vyšetřila okolnosti a příčiny krize. Komise má pravomoc předvolávat svědky a požadovat po firmách vydání interních dokumentů.