...vládu
* Opozice ovládá téměř celou zemi, základna USA zůstává
* Prezident Bakijev prchá do mocenské základny na jihu
* Vládní budova v Biškeku byla vypleněna
BIŠKyrgyzská opozice ve čtvrtek oznámila, že převzala moc a rozpustila parlament této chudé, nicméně strategicky významné středoasijské země poté, co protesty provázené oběťmi přinutily prezidenta Kurmanbeka Bakijeva uprchnout z hlavního města.
Rosa Otunbajevová coby šéfka prozatímní vlády vznesla požadavek na rezignaci prezidenta, jemuž před pěti lety pomohla k moci. Bakijev se nyní podle ní snaží shromáždit své stoupence ve své mocenské základně v jižním Kyrgyzstánu.
"Byla ustavena překlenovací vláda a já stojím v jejím čele," uvedla pro agenturu Reuters Otunbajevová, bývalá ministryně zahraničí, několik hodin před tiskovou konferencí v budově parlamentu.
"Vláda bude fungovat půl roku a během této doby vypracujeme návrh ústavy a vytvoříme podmínky pro svobodné a spravedlivé (prezidentské) volby."
Povstání, jež vypuklo v úterý v jednom z provinčních měst a ve středu se rozšířilo do hlavního města Biškeku, podnítila nespokojenost lidu s korupcí, nepotismem a rostoucími cenami. Třetina kyrgyzských obyvatel, jichž je celkem 5,3 milionu, žije pod hranicí chudoby.
V kyrgyzském městě Manas je umístěna letecká základna Spojených států, jež je oporou pro operace v Afghánistánu. Spojené státy také spolu s Čínou a Ruskem, které má v tomto bývalém sovětském státě také vojenskou základnu, poskytují Kyrgyzstánu finanční pomoc.
Otunbajevová uvedla, že nová vláda zachová dohodu, jež umožňuje provoz základny Spojených států.
"Její status quo zůstane v platnosti. Nicméně máme k ní některé otázky. Dejte nám čas a my vyslechneme všechny strany a vše vyřešíme," uvedla.
Velvyslanectví Spojených států v Biškeku oznámilo, že základna v Manasu, již minulý měsíc navštívil hlavní velitel americké armády generál David Petraeus, zůstává v provozu.
Bakijev uprchl z Biškeku do jižního Kyrgyzstánu, jenž je jeho tradiční baštou v zemi rozdělené klanovou rivalitou. Bakijev ve středu večer údajně přiletěl na letiště v Oši a Otunbajevová později uvedla, že se nachází ve svém domovském regionu v Džalálábádu.
Otunbajevová řekla, že prozatímní vláda má pod kontrolou celé kyrgyzské území s výjimkou měst Oš a Džalálábád. Ozbrojené síly a pohraniční stráž novou vládu podporují, uvedla.
Mluvčí prezidenta nebyli k zastižení, aby se k věci vyjádřili.
Otunbajevová ve čtvrtek telefonicky hovořila s ruským premiérem Vladimirem Putinem, jemuž z pozice šéfky prozatímní vlády sdělila, že má situaci v zemi pod kontrolou. Putin podle svého mluvčího novou roli Otunbajevové vzal na vědomí.
Bílý dům mezitím uvedl, že situace v Kyrgyzstánu bude pravděpodobně také jedním z témat čtvrtečního jednání mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem v Praze.
V JEDNOM OHNI
V centru města Oš se stovky stoupenců prezidenta Bakijeva praly s odpůrci režimu, uvedl reportér agentury Reuters. Povstalci převzali kontrolu nad vládní budovou.
V hlavním městě po středečních srážkách zahynulo podle ministerstva zdravotnictví 75 lidí, mnoho z nich na střelná zranění, a více než 1000 lidí bylo zraněno.
Povstalci zaútočili na vládní budovu, již Bakijev předtím opustil, a proráželi zátarasy pomocí nákladních automobilů. Reportér Reuters uvnitř budovy byl svědkem toho, jak povstalci rozbíjejí počítače a vyhazují z okna haldy papírů. Sedmé patro, kde má úřad prezident, bylo poničeno ohněm.
"Celá země je v jednom ohni," uvedl Nurlan Asljbekov, nezaměstnaný, který přicestoval do Biškeku z Talasu, kde v úterý vypukly první protivládní protesty.
Bakijev se dostal k moci v roce 2005 během "tulipánové revoluce", v jejímž čele stála i Otunbajevová a která vedla k rezignaci prvního postsovětského prezidenta Kyrgyzstánu Askara Akajeva. Otunbajevová krátce působila ve funkci ministryně zahraničí, než se dostala do sporu s Bakijevem.
(Autoři: Maria Golovnina, Dmitrij Solovjov; Přeložil: Tomáš Doležel)
[KEK/Reuters/Finance.cz]