ADB: Čínský jüan by měl zpevnit, je to v zájmu Číny i celé Asie

08.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hanoj/Nha Trang (Vietnam) 8. dubna (ČTK) - Asijská rozvojová banka (ADB) doporučuje, aby Čína nebránila růstu kurzu své měny jüan. Banka uvedla, že v době hospodářského poklesu dává smysl, když Peking drží stabilní kurz k dolaru, po krizi už je ale taková politika kontraproduktivní. Silnější jüan je podle ADB v zájmu Číny i celé Asie.

"Jako opatření proti krizi podle mého názoru dosavadní devizová politika v Číně prospívala jak čínské ekonomice, tak ekonomice zemí ASEAN," řekl prezident ADB Haruhiko Kuroda, jehož cituje agentura Reuters. Teď je podle něj naopak třeba, aby byl jüan flexibilnější a začal zpevňovat.

Kuroda se účastní výročního summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), který dnes začíná v Hanoji. Představitelé jednotlivých zemí budou hovořit o upevňování ekonomických a politických vztahů, jejich schůzku ale zastiňují protivládní demonstrace v Thajsku a problematická příprava voleb v Barmě.

Čínský jüan je de facto navázaný na dolar už od července 2008. Od té doby totiž Peking nepřistoupil k žádné revalvaci a nadále povoluje pouze miniaturní pohyby kurzy. To se nelíbí hlavně největším obchodním partnerům Číny, což jsou hlavně Spojené státy. Kurzová politika Číny je tak jedním z hlavních zdrojů napětí mezi oběma zeměmi.

Členy ASEAN je deset zemí, a to Barma, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko a Vietnam. Status pozorovatele pak má Čína, Papua-Nová Guinea, Rusko a Východní Timor. Počátky sdružení ASEAN sahají do roku 1992, kdy byla v Singapuru podepsána rámcová dohoda o vytvoření pásma volného obchodu ASEAN do roku 2008.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK