V pátek začne sjezd ČMKOS, odboráři budou volit nové vedení

08.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. dubna (ČTK) - Volba nového vedení bude jedním z hlavních bodů dvoudenního 5. sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který začne v pátek v Praze. Zástupci více než 471.000 odborářů budou na sjezdu rovněž schvalovat nový program ČMKOS na příští čtyři roky a na závěr jednání by měli přijmout Odborové memorandum českým zaměstnancům.

Zřejmě největší zájem veřejnosti se zaměří na volbu nového předsednictva ČMKOS, které projde poměrně razantní obměnou. Nový předseda ČMKOS je zřejmě již dopředu jasný. Zatím toiž je pouze jediný kandidát, současný místopředseda Jaroslav Zavadil. Dosavadní předseda Milan Štěch se rozhodl na další období již nekandidovat. Podle rozhovoru, který poskytl začátkem roku odborářskému časopisu Sondy, je hlavním důvodem doba, kterou ve vedení centrály strávil. Osm let byl předsedou a osm let místopředsedou. Kromě toho se odvolává na své vytížení v Senátu, kde zastává funkci místopředsedy. "Nebudu zastírat, že některým odborářům se nelíbí souběh těchto funkcí, vidí v tom střet a občas na to poukazují," řekl Štěch.

Daleko dramatičtější bude utkání o pozice místopředsedů. Podle informací ČTK se o ně chce ucházet sedm lidí."Navíc se sníží počet místopředsedů ze tří na dva," říká mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. Podle časopisu Sondy by přitom na místopředsedu již neměl kandidovat současný místopředseda Zdeněk Málek. Tuto informaci se ovšem dnes nepodařilo ČTK ověřit.

Program ČMKOS, který budou delegáti schvalovat, se zaměří především na překonávání současné hospodářské krize. Mimo jiné se v něm odboráři staví proti zavádění flexibilních forem organizace práce a pracovní doby, které podle nich nebudou respektovat bezpečnost zaměstnanců, nebo proti vyvedení části peněz ze současného systému důchodového pojištění na individuální účty u soukromých penzijních fondů. Odboráři také v návrhu programu odmítají redukci výše pojistného odváděného zaměstnanci a zaměstnavateli na sociální pojištění či požadují předčasný odchod do důchodu u těch zaměstnanců, kteří vykonávali dlouhou dobu těžké fyzické práce a rizikové profese. Jejich penze by měla být spolufinancována z prostředků zaměstnavatelů.

V závěru sjezdu chtějí odboráři schválit memorandum českým zaměstnancům, kde se mimo jiné chtějí vyjádřit k některým současným verbálním útokům na odbory.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK