Inflace v březnu mírně stoupla na 0,7 procenta

09.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. dubna (ČTK) - Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu mírně zrychlil na 0,7 procenta z únorových 0,6 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Meziměsíčně inflace vzrostla o 0,3 procenta, způsobily to zejména vyšší ceny potravin a pohonných hmot.

Hlavní vliv na zvýšení inflace v meziročním srovnání měl růst cen pohonných hmot o 21,7 procenta. Ceny rostly také u bydlení, kdy čisté nájemné stouplo o 10,7 procenta, z toho regulované se zvýšilo o 18,4 procenta. Stouply i ceny vodného a stočného nebo ceny v restauracích.

Naopak ke snížení cenové hladiny působilo zlevnění potravin. Například ceny chleba klesly meziročně o 9,6 procenta, mouky o 16 procent, ovoce o 4,8 procenta nebo cukru o 10,4 procenta. Klesly i ceny oděvů. V případě bydlení klesly ceny zemního plynu o 12,3 procenta a ceny elektřiny o 2,7 procenta. Ceny mobilních telefonů klesly v březnu meziročně o 12 procent a ceny telefonických služeb o 2,5 procenta díky slevám mobilních operátorů.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 procenta a ceny služeb byly vyšší o 2,2 procenta. "Úhrnem index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 100,4 procenta," uvedl ČSÚ.

Ve srovnání s únorem byly ceny potravin vyšší, a to především kvůli růstu cen zeleniny a ovoce. Meziměsíčně rostly i ceny pohonných hmot, oděvů i obuvi. Naopak snížení cen šlo meziměsíčně na vrub levnějších dovolených. Klesly i ceny některých potravin, jako například jogurtů, másla nebo cukru.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v březnu 0,7 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v únoru 2010.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí Evropské unie byl podle předběžných údajů Eurostatu v únoru 1,4 procenta, což je o 0,3 procentního bodu méně než v lednu. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku a Rumunsku, u pěti zemí EU nastal meziroční pokles, který byl největší v Lotyšsku. V Německu zpomalil meziroční růst na 0,5 procenta, na Slovensku klesly ceny v únoru stejně jako v lednu o 0,2 procenta.

V Česku HICP podle předběžných výpočtů vzrostl v březnu meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně již třetí měsíc v řadě o 0,4 procenta. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za březen 2010 je podle Eurostatu 1,5 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK