...komentáře)
Průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 7,0 procenta po lednovém revidovaném zvýšení o 4,9 procenta, oznámil v pátek Český statistický úřad.
Produkce tak stoupla třetí měsíc v řadě po více než roce poklesů, dodal úřad. Analytici oslovení Reuters čekali růst výkonnosti průmyslového sektoru o 7,0 procenta <CZ/ECON04>.
Index spotřebitelských cen (CPI) v březnu meziměsíčně vzrostl o 0,3 procenta po únorové stagnaci, uvedl úřad. Trh čekal zvýšení o 0,2 procenta.
Meziroční inflace zrychlila na 0,7 procenta z únorových 0,6 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15>, zatímco analytici čekali růst cen o 0,6 procenta.
Centrální banka předpovídala v poslední únorové prognóze březnovou inflaci na 0,8 procenta.
Data Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ukázala, že míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 9,7 procenta z 9,9 procenta za předchozí měsíc. Nezaměstnanost se tak vzdálila od psychologicky důležité hranice 10 procent.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ PRŮMYSLOVÁ VÝROBA 02/10 01/10 02/09 01-02/10 meziroční změna v pct +7,0 +4,9(+5,3) -23,0 +5,9 STAVEBNÍ VÝROBA meziroční změna v pct -23,6 -25,6 -14,3 +24,5
* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLB2083] CPI 03/10 02/10 03/09 meziměsíční změna v pct +0,3 0,0 +0,2 meziroční změna v pct +0,7 +0,6 +2,3
* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLB2086] NEZAMĚSTNANOST 03/10 02/10 03/09 procento nezaměstnaných 9,7 9,9 7,7 nezaměstnaní celkem 572.824 583.135 448.912
* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nKOR925242]
NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíčně klesla průmyslová výroba po sezonním očištění včetně pracovních dní o 0,3 procenta. * Letošní únor měl stejný počet pracovních dní jako stejný měsíc v loňském roce. * Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 6,0 procenta a jejich podíl na celkových tržbách v sektoru činil 48,4 procenta. * Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu klesl proti únoru 2009 o 11,3 procenta. * Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 7,8 procenta, zahraniční zakázky byly silnější o 9,9 procenta. * Stavební výroba v únoru meziročně klesla o 23,6 procenta po růstu o 25,6 procenta za leden.
INFLACE A NEZAMĚSTNANOST * Meziměsíční vývoj spotřebitelských cen ovlivnil především růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, jejž kompenzoval pokles v oddíle rekreace a kultura. * Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 9,7 procenta z 9,9 procenta za předchozí měsíc. * Z celkového počtu 572.824 osob registrovaných na českých úřadech práce je 556.304 uchazečů, kteří jsou do dvou týdnů schopni nastoupit do zaměstnání.
KOMENTÁŘE K INFLACI
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Struktura růstu pro nás žádné překvapení nepřinesla."
"Ani korigovaná inflace nás nijak nepřekvapila... Meziročně je však hluboko v záporných číslech, což svědčí o slabých poptávkových tlacích v ekonomice - značná část tohoto meziročního poklesu byla zaznamenána v lednu, kdy zvýšení daní prodejci kompenzovali poklesem svých marží."
"Z hlediska měnové politiky je nejdůležitější to, že se inflace se již nachází pouze 0,1 procentního bodu pod prognózou ČNB, což je zanedbatelná odchylka."
"Celkově by se inflace měla v průběhu letošního roku postupně zvyšovat směrem k inflačnímu cíli ve výši 2 procent. Vzestup inflace by měl být velmi umírněný, slabá spotřebitelská poptávka výraznější akceleraci růstu cen neumožní."
"Inflační tlaky nelze očekávat ani z titulu dovozních cen - pouze dovozní ceny energií se budou nacházet letos v kladných číslech. Pozorovaný růst jednotkových mzdových nákladů by měl být také dočasný."
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ ANALYTIK, UNICREDIT, PRAHA
"Inflace je bez velkého překvapení, nicméně za zmínku stojí, že se na březnovém zvýšení cen nepodílely cigarety. Tam se ten efekt jistě promítne, čili je někde v trubkách a lze čekat, že na jeho základě půjde inflace dál nahoru.
"Inflaci bude tlačit dále nahoru také bazický efekt, tady se projevuje jistá normalizace úrovně inflace a dnešní číslo by nemělo nijak přispívat k přesvědčení ČNB, že je potřeba snížit sazby."
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Inflace byla v březnu o trochu rychlejší, než trh očekával, ale z hlediska struktury nepřekvapuje. Ceny táhly výš potraviny a paliva u čerpacích stanic. Známky poptávkových inflačních tlaků nejsou přítomné."
"Nižší aktuální inflace a neexistující poptávkové inflační tlaky pravděpodobně zapůsobí i na podobu příští prognózu centrální banky. Je pravděpodobné, že dva členové ČNB, kteří naposledy hlasovali pro snížení sazeb, budou stejně hlasovat i na květnovém zasedání a rozhodně nelze vyloučit, že se k nim přidají další členové."
"Nedomníváme se však stále, že by se ke snížení odhodlala většina bankovní rady. Známky významného oživení ekonomiky zahraniční i domácí jsou patrné a pro druhou polovinu roku již počítáme s růstem úrokových sazeb ČNB. Tímto scénářem může samozřejmě výrazně zahýbat vývoj české koruny."
"V dubnu k růstu inflace přispěje zdražení plynu a i v dalších měsících počítáme s pozvolným cenovým nárůstem. Za celý rok 2010 by se míra inflace měla pohybovat poblíž 1,5 procenta a na konci roku činit přibližně 2,5 procenta."
PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB
"Inflace mírně nad očekáváním, což není žádná tragédie. Potraviny a pohonné hmoty jsou hlavním důvodem vyšších cen v březnu, nicméně meziroční cílovaná inflace zůstává velmi nízká ve srovnání s cílem i prognózou ČNB."
"Další měsíce přinesou růst inflace, nicméně půjde především o dopad administrativních zásahů a volatilních cen surovin. Poptávkové inflační tlaky jsou zcela mimo hru. ČNB může s klidem dále vyčkávat."
K PRŮMYSLU
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK
"Českému průmyslu stále pomáhá vloni zavedené šrotovné v okolních státech. Výroba spotřebního zboží stále klesá díky slabé domácí ale i zahraniční spotřebě domácností."
"Zakázky rostou, a to především zahraniční. V plusu jsou stále objednávky aut. Průmyslu ale bude trvat ještě dlouhou dobu, než se vrátí na předkrizové úrovně. Letošní úrovně produkce se přiblíží úrovním z roku 2006."
"Dnešní údaje o průmyslu mít nebudou mít zásadní vliv na korunu ani na postoj centrální banky."
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ ANALYTIK, UNICREDIT, PRAHA
"Řekl bych, že sedmiprocentní růst je spíš zklamání vzhledem k extrémně nízké základně - loňský pokles o 20 procent - i ve srovnání se Slovenskem, kde byl meziroční růst o 20 procent."
PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB
"Dobré číslo z průmyslu vychází především z velmi nízkého základu z loňského roku, kdy výroba padala o více než 20 procent. Silné nárůsty vykazují automobilky, ale to je stejná písnička o základu."
"Solidní je i výhled zakázek, takže situace v průmyslu se stále více stabilizuje. Ale bohužel to zatím neplatí pro všechny průmyslové obory. Zatím proto nelze počítat se stabilním silným růstem, ale spíš s mírným vzestupem vzhůru, který bude ovlivněn především srovnávací základnou z loňského roku. O všem dalším rozhodne zahraniční poptávka."
ODKAZY
Podrobná zpráva o vývoji průmyslu, stavebnictví a inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]