Inflace podle analytiků nadále poroste, problémem ale nebude

09.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. dubna (ČTK) - Inflace v následujících měsících podle analytiků oslovených ČTK nadále mírně poroste. Růst spotřebitelských cen ovšem nebude podle analytiků pro ekonomiku problémem, protože jej bude tlumit dlouhodobě posilující koruna a vysoká nezaměstnanost. Komplikací nebude inflace ani pro měnovou politiku, a proto lze očekávat v nejbližších měsících úrokové sazby beze změny, odhadují ekonomové.

Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu mírně zrychlil na 0,7 procenta z únorových 0,6 procenta, informoval dnes Český statistický úřad.

"Celkově by se inflace měla v průběhu letošního roku postupně zvyšovat směrem k inflačnímu cíli ve výši dvou procent. Vzestup inflace by měl být velmi umírněný, slabá spotřebitelská poptávka výraznější akceleraci růstu cen neumožní," uvedl například analytik Komerční banky Jiří Škop.

Ve prospěch mírného růstu cen hovoří podle analytika Next Finance Vladimír Pikory i to, že ekonomika během roku ožije doma i ve světě. "Všude začnou růst ceny a ČR nebude výjimkou. Na druhou stranu ekonomika stále poroste pod svým potenciálem. Tlak na ceny zde tedy není výrazný. Navíc ho bude tlumit i dlouhodobě posilující koruna a vysoká nezaměstnanost," uvedl.

Inflace tak letos nebude podle analytika ČSOB Petra Dufka problémem české ekonomiky a centrální banka tak může ponechat své úrokové sazby po většinu roku beze změny. "Nezájem utrácet tlačí obchody držet ceny či ještě lépe je snižovat. Pro spotřebitele je to sice dobrá zpráva, avšak vzhledem ke stagnaci mezd a vysoké nezaměstnanosti to až tak nepotěší," dodal.

I podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka zůstává inflace z pohledu měnové politiky zcela neškodná. "Jádrová inflace sledovaná centrální bankou je stále záporná a její výhled napovídá, že by úrokové sazby mohly zůstat na současné úrovni další dvě až tři čtvrtletí," dodal.

Marek zároveň upozornil, že růst cen pohonných hmot, který je jedním z hlavních důvodů růstu březnové inflace, není způsoben jen změnou DPH a spotřebních daní, ale i zotavením globální ekonomiky. "Ropa se v březnu vyšplhala na nejvyšší hodnoty od osudného října 2008, kdy se začaly hroutit finanční trhy. A nezdá se, že by tlak na ceny ropy v dubnu polevoval," upozornil.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK