Bulharský energetický sektor byl před šesti lety ze dvou třetin prodán, stát si ponechal třetinu. Borisov, jehož strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) se dostala k moci loni v červenci, tento týden údajně prohlásil, že "nikdy nepochopil, proč Bulharsko jako první privatizovalo své dodavatele elektřiny". Tuto údajnou chybu však lze napravit, naznačil premiér.
Borisov třem zahraničním společnostem vytkl, že dosud nevyplatily dividendy bulharskému státu. Nechá prý také prozkoumat, zda by distribuční společnosti mohly proud kupovat za nižší ceny od státní elektrárenské společnosti NEK. Dosud NEK elektřinu částečně kupuje od ostatních dodavatelů, a pak ji prodává spotřebitelům.
Borisov podle rakouského deníku označil zahraniční energetické společnosti za "zbojníky". Podle něj je paradoxní a nelogické, že státní jaderná elektrárna vyrábí megawatt elektřiny za 33 eur (zhruba 830 Kč), ale například státní nemocnice ji musí kupovat za 69 eur.
Náměstkyně bulharského ministra energetiky Maya Hristova sice premiérovu pohrůžku odmítla, ale potvrdila, že bulharskému státu náleží z dividend za posledních pět let zhruba 250 až 300 milionů leva (asi 3,2 až 3,8 miliardy korun).
Experti ale varují, že případné vyplácení dividend by se týkalo i ostatních podílníků. Dvě třetiny požadovaných dividend by tak skončily v Česku, Rakousku a Německu, což by pro Sofii znamenalo politický problém.
Všechny tři koncerny do svých bulharských dcer po privatizaci mohutně investovaly. Například ČEZ, který působí na západě Bulharska a v metropoli Sofia, investoval od začátku roku 2005 do loňska 368 milionů leva, informovala ve čtvrtek bulharská agentura BTA.
Skupina ČEZ v Bulharsku provozuje distribuční společnost CEZ Razpredelenie, obchodní společnost CEZ Elektro a vlastní elektrárnu Varna.