Ministr financí Jorgos Papakonstantinu dnes na dotaz novinářů řekl, že o aktivaci dohodnuté pomoci Atény zatím neuvažují. "Řecko nemá v úmyslu mechanismus využít," řekl podle agentury AP ministr. V posledních dnech se ale prý jedná o podrobnostech, jak by plán fungoval.
Finanční trhy jsou vývoje v Řecku znepokojeny, což lze doložit na vývoji úrokových nákladů na obsluhu úvěrů. Trh po Řecku žádá stále vyšší úroky, což znamená, že investoři mají obavy z toho, že Řecko nebude schopno dluhy splácet a nakonec stejně dojde na aktivaci záchranného plánu. Tím je silně znepokojeno hlavně Německo, i když své obavy mírní.
"Řecko o žádnou pomoc nepožádalo," řekl dnes na pravidelné tiskové konferenci mluvčí německého ministerstva financí. Nikdo by prý neměl pochybovat, že eurozóna a Mezinárodní měnový fond Řecku v případě nutnosti pomohou. Záchranný síť je prý připravena.
V podobném duchu se v dnešním vydání listu Le Monde vyjádřil i evropský prezident Herman Van Rompuy. "Jsme připraveni intervenovat, pokud nás o to Řecko požádá," řekl prezident v rozhovoru s novinami. EU podle něj bude nucena přijmout tvrdá opatření, aby se vypořádala s problémem rozpočtových deficitů v rámci eurozóny.
"Když se podívám na program, na nezbytné reformy a rozpočtové problémy, (zjišťuji, že) budeme nuceni přijmout nepopulární opatření," řekl prezident. EU a MMF jsou ale podle něj "na stejné vlně", pokud jde o pomoc Řecku.