Pracovní úřady ke konci března evidovaly 556.304 lidí, kteří mohli bezprostředně nastoupit do práce. Je to o 12.182 méně než než v předchozím měsíci. Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera se tak míra nezaměstnanosti odpoutala od své nejvyšší úrovně od ledna 2005 a klesla nejrazantněji od května 2008. Analytici zároveň ale upozorňují, že po příchodu absolventů škol na trh práce míra nezaměstnanosti zřejmě překročí deset procent.
U průmyslové produkce k meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, která vzrostla o 37,4 procenta. Zvýšila se rovněž výroba základních kovů a hutní zpracování kovů, produkce rostla také ve slévárenství a u pryžových a plastových výrobků.
"Únorové výsledky průmyslové výroby zapadají do mozaiky globálního oživení. Znovu se potvrzuje vysoká provázanost české ekonomiky s evropskou, a tím i vysoká míra závislosti na vývoji světové ekonomiky," uvedl ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek. Podle analytika ČSOB Petra Dufka bude ovšem trvat několik let, než se výroba průmyslu i zaměstnanost dostane na úroveň před hospodářskou recesí.
Propad stavební produkce pak podle statistiků ovlivnily nepříznivé klimatické podmínky a úbytek nových stavebních zakázek. Pozemní stavitelství, do kterého patří hlavně výstavba budov, v únoru meziročně snížilo výkon o 29,5 procenta, inženýrské stavitelství kleslo o 5,5 procenta. "Dokud se nezlepší výhled ekonomiky a očekávání spotřebitelů, bude ochota utrácet či investovat do bydlení ze strany obyvatel slabší," uvedl Dufek.
Za růstem inflace bylo podle ČSÚ především zdražení pohonných hmot a potravin. Ceny pohonných hmot meziročně stouply o 21,7 procenta. Podle analytiků inflace v následujících měsících nadále mírně poroste, růst spotřebitelských cen ovšem nebude pro ekonomiku problémem. "Celkově by se inflace měla v průběhu letošního roku postupně zvyšovat směrem k inflačnímu cíli ve výši dvou procent," uvedl Komerční banky Jiří Škop.
Podle České národní banky pak pozorovaný vývoj cen v prvním čtvrtletí 2010 je celkově zhruba v souladu s prognózou banky. Podle ní by měla celková inflace v dalším průběhu roku 2010 růst a ve druhé polovině roku se i vlivem již uskutečněných daňových změn dostat až mírně nad dvouprocentní cíl.