Vláda v současnosti čelí rostoucí nespokojenosti veřejnosti, protože příjmy v jedné z nejchudších zemí Evropské unie se snižují a nezaměstnanost roste. Přislíbila proto udržet maloobchodní účty za elektřinu na současné úrovni, aby zmírnila vliv recese na obyvatele.
Premiér Bojko Borisov, který se funkce ujal v červenci, obvinil předchozí kabinet, že privatizační dohody v energetickém sektoru nebyly výhodné a že uzavřel dlouhodobé dohody s investory, které nyní ovlivňují ceny elektřiny. "Nesnažíme se vystrašit zahraniční investory. Nic takového. Jen chceme, aby zacházeli s Bulhary jako s evropskými zákazníky," uvedl Borisov na tiskové konferenci.
Bulharsko v roce 2004 prodalo 67 procent ve třech distributorech energie německé firmě E.ON, rakouské EVN a ČEZ. Energetický regulátor má nyní kontrolovat, zda jejich investice, které mají vliv na koncové ceny elektřiny pro domácnosti, byly učiněny správně.
Podle Borisova se do kontroly pustí rovněž úředníci daňového úřadu a vyšetřovatelé, protože distributoři přesunuli 40 procent svých výdajů a investičních aktivit na různé firmy a pro energetického regulátora by bylo těžké přesně zkontrolovat jejich účetní knihy. Regulátor rovněž překontroluje státní energetickou společnost NEK a další firmy v sektoru.
"Počínaje doly a konče distributory, věříme, že jsou způsoby jak optimalizovat výdaje ve prospěch spotřebitelů," dodal ministr hospodářství a energetiky Trajčo Trajkov.
Rakouský ekonomický deník WirtschaftsBlatt dnes uvedl, že Borisov pohrozil opětovným zestátněním bulharských energetických podniků, které nyní ovládají ČEZ, EVN a E.ON. Důvodem je požadavek na vyplacení dividend.