Před komisi předstoupili bývalý generální ředitel Fannie Mae Daniel Mudd a obchodní ředitel Robert Levin. Oba ze společnosti odešli na podzim 2008, kdy vláda obě hypoteční agentury znárodnila a zachránila je sumou 126 miliard dolarů. Agentury původně založila vláda ve 30. letech a později byly privatizovány, Kongres si však nad nimi podržel dohled. Agentury nakupují hypotéky od poskytovatelů a prodávají je s tichou vládní garancí investorům ve formě balíků hypotečních dluhopisů.
V době boomu na trhu bydlení a nafukování "bubliny" nereálných cen domů se Fannie Mae podle manažerů obávala, že ztratí význam, pokud nezačne masově nakupovat podstandardní hypotéky pro chudší a rizikové dlužníky. Tehdy už balíky rizikových hypoték prodávaly konkurenční firmy z Wall Street, které tak ukrajovaly oběma agenturám podíl na trhu, plyne z interního dokumentu Fannie Mae z července 2005, který měla vyšetřovací komise k dispozici.
"Copak jsme opravdu mohli jen sedět a koukat? Dovolili by nám to?" řekl Levin komisi v narážce na politické tlaky Kongresu, kde především vlivní demokraté pobízeli obě polostátní agentury k většímu angažmá na trhu rizikových hypoték. Tyto hypotéky se vyznačovaly například tím, že vyžadovaly jen minimální nebo žádnou platbu předem nebo nevyžadovaly doklady o příjmech.
V roce 2007 cenová bublina praskla a podle Mudda "prakticky všichni ostatní investoři v sektoru bydlení z trhu utekli". Podle něj se však po Fannie Mae a Freddie Mac "vyžadovalo, aby tento výpadek pokryly". Výsledkem bylo, že kvůli propadu cen realit nebyly agentury schopny získat peníze k přežití a jejich obří ztráty museli uhradit daňoví poplatníci.
Mudd vyjádřil lítost nad tím, že se mu nepodařilo vyvážit politické cíle rozvoje vlastnického bydlení se ziskovými podnikatelskými cíli jako šéfa v zásadě soukromé společnosti. Ocenil své bývalé kolegy za to, že umožnili vlastní bydlení milionům Američanů, upozornil však, že již před krizí byla v USA míra vlastnictví obydlí příliš vysoká. Vládě doporučil, aby se rozhodla, jak velkou roli bude v budoucnu chtít hrát ve financování vlastnického bydlení.
James Lockhart, který šéfuje federálnímu úřadu pro regulaci obou agentury, ukázal prstem na Kongres. Ten mohl podle něj proti hrozivému hromadění rizikových hypoték ve Fannie Mae a Freddie Mac zasáhnout mnohem dříve než až v červenci 2008, kdy už bylo pozdě. Podle Lockharta by to možná nezabránilo celé cenové bublině a následné krizi, určitě by to však alespoň snížilo škody.
Lockhart poukázal i na aktivní lobbování obou agentur proti dřívějšímu zásahu Kongresu. "Je velmi možné, že dlouhá opozice obou společností proti této legislativě bylo velkou chybou a pro jejich akcionáře to bylo velmi nákladné," řekl Lockhart.
V roce 2005 bankovní výbor Senátu pod vedením republikánů navrhl zákon, který by obě agentury výrazně reformoval a omezil jim možnost kupovat rizikové hypotéky. Proti tomu se však postavili všichni demokraté a zákon k hlasování nepropustili. Demokratičtí předáci jako Barney Frank předtím podle tisku slíbili agenturám po sérii skandálů ochranu a podporu, když budou ještě důrazněji podporovat přístup chudším vrstvám k bydlení.
Řada ekonomů a většina republikánů považuje činnost obou hypotečních agentur za hlavní příčinu nafouknutí bubliny cen realit vedle politiky neúměrně dlouhého udržování nízkých úrokových sazeb a politické podpory vlastnického bydlení. Rozmach rizikových hypoték nevycházel podle nich ani tak od bankéřů, kteří jen "dodávali zboží", ale z politické poptávky, jejímž nástrojem byly právě obě agentury. Vládní politici spolu s většinou médií naopak označují za jádro krize "chamtivé a neodpovědné bakéře" z Wall Street a slabou regulaci, údajně vinou politiků prosazujících volný trh a deregulaci jako například demokratického exprezidenta Billa Clintona, za jehož vlády padly dlouhodobé regulační bariéry v bankovnictví.
Dneškem skončilo třídenní zasedání komise, které začalo ve středu vystoupením bývalého šéfa centrální banky (Fed) Alana Greenspana. Ten podle očekávání odmítl širokou kritiku, podle níž jsou on a Fed z velké části odpovědni za vyvolání krize. Ve čtvrtek vyjádřili lítost nad těžkými ztrátami z hypotečních cenných papírů někdejší činitelé bankovní skupiny Citigroup Chuck Prince a Robert Rubin, podle nich však nic systémově špatného na jejich systému řízení rizik nebylo, protože pád cen domů neočekával nikdo, ani šéfové Fedu.
Desetičlenná vyšetřovací komise má podle zadání Kongresu vyšetřit okolnosti a příčiny finanční krize, která přerostla v hlubokou globální hospodářskou recesi. Komise má pravomoc předvolávat svědky a požadovat po firmách vydání interních dokumentů. Zprávu má komise vypracovat do 15. prosince.