Čína měla v březnu první obchodní deficit po šesti letech

10.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Peking 10. dubna (ČTK) - Zahraniční obchod Číny v březnu skončil s deficitem 7,24 miliardy dolarů (asi 136,4 miliardy Kč). Je to první deficit za téměř šest let a je za ním hlavně vyšší dovoz ropy, automobilů a surovin. Oznámila to dnes čínská celní správa. Březnový deficit ale podle ní lze považovat za ojedinělý a také ekonomové předpokládají, že ani první schodek od dubna 2004 nezastaví zpevňování kurzu čínské měny.

Proti loňskému březnu se zvýšil objem vývozu i dovozu. Než ale Čína odbourá protikrizová opatření přijatá koncem roku 2008, chce mít jistotu, že hlavně vývoz se dostatečně zotaví. Pak lze také uvažovat o tom, že Čína povolí další revalvaci tamní měny jüan. Od července 2008 Peking drží kurz měny k dolaru prakticky na neměnné úrovni, což je jedním z bodů sváru mezi USA a Čínou.

"Obchodní deficit bude pravděpodobně uváděn jako důkaz, že se obchodní toky samy upravují, i když se kurz čínské měny prakticky nemění. My si ale myslíme, že to nebude stačit na to, aby se tím zastavil proces růstu kurzu jüanu v nadcházejících měsících," řekl ekonom finančního ústavu Royal Bank of Canada Brian Jackson.

Peking je pod silným tlakem, převážně ze strany Spojených států, aby přestal vázat kurz jüanu na dolar. Washington si stěžuje, že čínská měna je výrazně podhodnocena, což nahrává čínským firmám při vývozu zboží na světový trh. Problematikou se příští týden budou zabývat americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchao, kteří se ve Washingtonu zúčastní summitu o jaderné bezpečnosti.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK