"Rozhodně by nešlo o nějaké protikrizové opatření, naopak. Pokud by zákonodárci zvedli podnikatelům daně a pojistné, tak mnoho neúspěšných žadatelů o práci si zahájení podnikání rozmyslí. A řada drobných živnostníků raději skončí a postaví se do půlmilionové fronty žadatelů o vyplácení podpor v nezaměstnanosti a dalších sociálních dávek,“ řekl ČTK prezident komory Petr Kužel.
Jako nejvýznamnější protiargument 37 procent firem uvedlo, že skutečné náklady včetně odpovědnosti mají OSVČ už nyní vyšší než zaměstnanci. Podle 28 procent respondentů by se řada podnikatelů rozhodla nepodnikat, což by zvedlo nezaměstnanost a výdaje státního rozpočtu. Podle pěti procent odpovědí má tento návrh z dílny odborů hlavně omezit odliv jejích členů. Z jiných důvodů nesouhlasí 11 procent firem. Pro zvýšení odvodů OSVČ je 19 procent respondentů.
Počet OSVČ se v Česku za poslední dva roky zvýšil zhruba o 40.000. Nyní je v Česku přibližně 960.000 osob samostatně výdělečně činných.
Průzkum dále ukázal, že více než dvě třetiny firem (69 procent) souhlasí s předběžným návrhem ministerstva financí zavést pro OSVČ a živnostníky paušální daň z příjmu. Z toho 41 procent podnikatelů svůj souhlas podmiňuje tím, že zůstanou zachovány výdajové paušály a budou si moci vybrat, kterou z alternativ paušálu využijí.
Splněným požadavkem, že při stanovení konkrétní výše paušální daně nebudou nijak zohledňovány regionální a oborové rozdíly, zase podmínilo svou podporu návrhu 16 procent respondentů. Rozlišování podle místa patří mezi varianty návrhu. Bez výhrady souhlasí s návrhem 13 procent podnikatelů. Proti zavedení paušální daně je 31 procent firem.