CEEC Research:České stavební firmy zhoršují výhled na letošní rok

12.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. dubna (ČTK) - Tuzemské stavební firmy začínají vidět letošní rok v českém stavebnictví černěji, než tomu bylo ještě v lednu. Kromě horšího výhledu na vývoj celého odvětví jsou pesimističtější také v odhadech další poptávky po stavebních pracích. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti CEEC Research ve spolupráci s firmami KPMG Česká republika, Ipsos Tambor, Credos, BenchCom a Korado.

Zatímco v lednu stavaři odhadovali pokles celého odvětví o tři procenta, nyní je to o pět procent. Pesimističtější jsou velké firmy, které celoroční pokles oboru odhadují kolem sedmi procent.

"Výsledky aktuálního výzkumu ukazují, že pokles české stavebnictví stále ještě nedosáhl svého dna. Současná nízká poptávka, a to jak soukromá, tak i veřejná, má zcela zřetelný vliv na pokles výkonu stavebních společností a na snížení vytíženosti jejich kapacit," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Postupná stabilizace a návrat k mírnému růstu stavebnictví kolem dvou procent by podle stavařů mohl nastat v roce 2011.

"Investic v soukromém sektoru je stále nedostatek. Pokud má tedy oživení přijít v roce 2011, bude zásadní roli hrát veřejný sektor," soudí partner KPMG Česká republika odpovědný za stavebnictví Andreas Höfinghoff. Pozornost bude podle něj nutné věnovat partnerství veřejného a soukromého sektoru. "Největším problémem je zmrazení veřejných prostředků do již připravených či připravovaných investic dopravní infrastruktury i dalších stavebních oblastí," uvedl obchodní a marketingový ředitel společnosti OHL ŽS František Ledabyl.

Stavebním firmám nadále klesá vytíženost kapacit, nyní podle průzkumu "jedou" na 74 procent. S výjimkou jednoho čtvrtletí je to podle CEEC Research nepřetržitý pokles od roku 2008. Na 48 procent stavebních manažerů v současnosti tvrdí, že má méně zakázek než před rokem.

"Faktorem, který vyplývá z převisu nabídky kapacit nad poptávkou, je pochopitelná snaha investorů o dosažení co nejnižší ceny, vedoucí v řadě případů k cenám pod úrovní reálných nákladů. To bude pro stále větší počet podnikatelů likvidační," řekl předseda Krajské stavební společnosti SPS Pardubického kraje a člen předsednictva Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Požár.

Letošní pokles svých prodejů odhadují stavební firmy aktuálně na 2,5 procenta, což je horší výsledek než v lednu. Situaci vidí černěji opět velké společnosti, které letos čekají pokles poptávky o 6,6 procenta. "Vývoj prodejů naší společnosti bude kopírovat vývoj stavebnictví, největší pokles očekáváme v projektech komerčního developmentu," poznamenal ředitel odboru strategie společnost Skanska Vladimír Myšička. Výsledky výzkumu prý ale ukazují na znatelné zhoršení situace také v segmentu inženýrského stavitelství.

Na trhu se podle průzkumu zvyšuje nejistota. Na 30 procent respondentů nedokázalo odhadnout vývoj své firmy na trhu. V lednu na tuto otázku nedokázalo odpovědět jen 11 procent firem. Růst tržního podílu čeká 40 procent stavařů, v lednu to bylo ještě 62 procent.

Kvalitativní studie českého stavebnictví 2010 je založena na strukturovaných telefonických rozhovorech s vybraným vzorkem 100 stavebních společností podnikajících v tuzemském stavebnictví. Rozhovory se uskutečnily ve druhé polovině března 2010.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK