Přesun výroby bude trvat šest až devět měsíců. "Přesun představuje součást našich probíhajících programů zaměřených na zvyšování ziskovosti," uvedl výkonný viceprezident výroby FEI Brian Pierson.
Důvodem k přesunu výroby mikroskopů značky Small DualBeam je i to, že v posledních letech brněnský výrobní závod zvyšoval výrobu, a postupně tak získal zkušenosti s výrobou různých typů přístrojů společnosti při nižších nákladech.
"Věříme, že tým zaměstnanců v Brně zajistí hladký přesun výroby a že tak dále poroste důležitost tohoto výrobního závodu pro dlouhodobý úspěch společnosti FEI," dodal Pierson. Kolik bude firmu přesun výroby do Brna stát a kdy přesně bude dokončen, to zatím nelze říct, neboť se tyto odhady mohou prý ještě změnit.
FEI je společnost obchodovatelná na americké burze. Vyrábí mimo jiné elektronové a iontově-optické mikroskopy a nástroje pro aplikace pracující v nanorozměrech. Výrobky firmy nacházejí využití v průmyslovém a vědeckém výzkumu materiálů, vývoji polovodičů, biotechnologiích, průmyslu uchovávání dat či výzkumu přírodních zdrojů.
V roce 2009 dosáhl obrat společnosti FEI 577 milionů dolarů (asi 10,7 miliardy korun). Společnost zaměstnává přibližně 1780 lidí a má pobočky ve více než 50 zemích po celém světě.
Samotné brněnské pobočce FEI Czech Republic stoupl v roce 2008 zisk o 60 procent na 157,7 milionu korun. Zvýšily se i tržby, a to o necelá čtyři procenta na 2,61 miliardy korun. Výsledky za loňský rok dosud pobočka nezveřejnila. Průměrně předloni zaměstnávala 285 lidí, což je o zhruba osminu více než v roce 2007. Zhruba dvě třetiny z nich pracovaly ve výrobě, zbývající třetina vyvíjela nové technologie.