"Pokud by to neprošlo, tak já se postavím rád do čela všech protestů, které budou následovat," uvedl Zavadil. Na otázku, zda odboráři vyjdou do ulic, odpověděl: "Myslím, že nám nic jiného nezbývá. Otázka je, proti komu. Protože, jestliže to bude schválené, tak spíš jde o to, jestli následující vláda, která vzejde z těchto voleb, by byla ochotná s tím něco udělat," řekl Zavadil.
Vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, mezi které patří například režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace a bydlení na ubytovnách, platí od letošního ledna. Nový způsob stanoví, že se daň z přidané hodnoty ze zaměstnaneckých výhod stanoví z tržní ceny, a ne z ceny snížené. Tím se zvyšuje i samotná daň a o ni se navyšuje konečná cena. To se právě nelíbilo odborářům, zejména v dopravních odborech, kteří kvůli tomu hrozili stávkou.
Vláda pod hrozbou stávky přišla urychleně s novelou, která vrací úroveň zdanění na úroveň platnou do konce loňského roku. Sněmovna ji schválila ve stavu legislativní nouze, Senát ji ale poslancům vrátil. Stejně se zachoval i prezident; podle něj navíc došlo ke zneužití institutu legislativní nouze.
O novele tak nyní bude znovu rozhodovat sněmovna na schůzi, která začíná v úterý. Na programu jsou kromě zdanění zaměstnaneckých výhod například vetované předlohy o krajském referendu či o mateřské. Pořad čítá více než dvě stovky bodů.