Zlepšení je výsledkem přehodnocení nákladů na program záchrany finančního systému TARP (Troubled Asset Relief Program), do něhož Spojené státy původně vložily asi 700 miliard dolarů (asi 13 bilionů Kč v dnešním kurzu. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekali, že deficit klesne až na 62 miliard dolarů. Vláda hospodaří s deficitem nepřetržitě už 18 měsíců.
Administrativa prezidenta Baracka Obamy snížila odhad nákladů na program pomoci finančnímu sektoru asi o 115 miliard dolarů. Právě tato částka tedy přispěla k tak výraznému snížení deficitu ve srovnání s loňským březnem. Nižší odhad nákladů na program TARP už byl začleněn do materiálů, které vláda v únoru odeslala Kongresu, nicméně poprvé se projevil v příjmech a výdajích až za březen.
Fiskální rok v USA začíná v říjnu a končí v září dalšího kalendářního roku. Za prvních šest měsíců fiskálního roku dosahuje 716,99 miliardy dolarů (asi 13,27 bilionu Kč), což je zlepšení proti stejnému období loni. Tehdy deficit činil 781,39 miliardy dolarů. Příjmy za prvních šest měsíců letošního fiskálního orku dosáhly 953,9 miliardy dolarů a meziročně klesly o 3,6 procenta. Výdaje se snížily o 5,7 procenta na 1,67 bilionu USD.
Vláda předpokládá, že za celý fiskální rok budou mít Spojené státy rekordní deficit 1,56 bilionu dolarů (asi 28,88 bilionu Kč). Dosavadní rekord je teprve z loňského orku, kdy činil deficit 1,4 bilionu dolarů, v přepočtu asi 25,92 bilionu Kč. V dalším prohloubení rozpočtového schodku se odrazí hlavně dopady nejhlubší hospodářské recese za posledních 70 let a s tím spojený výpadek příjmů.