Rozšíření rámce, který je aktivován během finančních krizí z původních 50 miliard dolarů odpovídá na výzvu ke zvýšení úvěrové kapacity fondu, kterou loni na summitu v Londýně učinila skupina rozvinutých a rozvojových ekonomik G20. Šlo zejména o to, aby fond mohl být akceschopnější při pomoci svým členským zemím, které by se samy nedokázaly vypořádat s dopady finanční krize a následné hluboké hospodářské recese.
MMF za poslední krize doširoka otevřel své sejfy zemím postiženým krizí ve východní Evropě, Africe a Latinské Americe. Ze zemí Evropské unie poskytl pomoc Lotyšsku a Maďarsku a nyní chystá finanční záchranu Řecka.
"Pomůže to zajistit, aby měl MMF přístup k adekvátním zdrojům na pomoc členům ohroženým finančními krizemi," uvedl ve sdělení fondu jeho výkonný ředitel Dominique Strauss-Kahn. Rozšíření NAB bude pode něj "důležitým příspěvkem ke globální finanční stabilitě".
Ke skupině 26 tradičních přispěvatelů z rozvinutých zemí se nyní podle sjednaných změn připojilo 13 nových, které koupily dluhopisy MMF. Mezi ně patří rozvojové mocnosti Čína, Indie, Brazílie a Rusko, které také získaly větší slovo v rozhodování, jak s penězi MMF naložit.
MMF na počátku tohoto měsíce podepsal s Českou národní bankou dohodu o půjčce až 1,03 miliardy eur. Jde o součást sumy až 75 miliard eur, jež fondu loni v rámci výzvy G20 přislíbila Evropská unie.