...materiálu
* Obama říká, že jaderný terorismus je významnou hrozbou
* Ukrajina, Kanada oznamují, že se zbaví jaderného materiálu
Představitelé zemí celého světa se v úterý setkávají na největším summitu, jaký od roku 1945 hostily Spojené státy, s jediným bodem na programu jednání: zabránit teroristům v získání jaderné bomby.
Podle amerického prezidenta Baracka Obamy, hostitele summitu 47 zemí, představuje jaderný terorismus jedinou největší hrozbu pro globální bezpečnost. Jeho cílem je přimět státy k přijetí opatření, jež by teroristickým skupinám zabránila zmocnit se jaderného materiálu, použitelného k výrobě atomové bomby.
Washington znepokojuje otázka zajištění stovek tun vysoce obohaceného uranu a plutonia, jež jsou rozesety po celé planetě v jaderných reaktorech, výzkumných ústavech a vojenských zařízeních a které by mohly být ukradeny. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Pro přehled všech zpráv o summitu klikněte na [ID:nNUCLEAR] ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Po skončení studené války Washington spolupracoval s Moskvou na zlepšení často nedostatečného zabezpečení jaderného materiálu v Rusku a bývalých sovětských republikách. Nyní chce toto úsilí rozšířit a přesvědčit státy k přijetí větší zodpovědnosti za tvrdý postup vůči černému obchodu s jaderným materiálem.
Podle návrhu společného prohlášení se čelní představitelé zavážou, že budou usilovat o zajištění veškerého "zranitelného jaderného materiálu" do čtyř let a že přijmou kroky, jež vymýtí jeho pašování.
Představitelé Spojených států se snaží zdůraznit historický význam summitu, který je největším setkáním hlav států na půdě USA od konference konané v roce 1945, jež ustavila Organizaci spojených národů.
UKRAJINA ODEVZDÁ OBOHACENÝ URAN
První hmatatelné výsledky summitu se dostavily po sérii setkání prezidenta Obamy se zahraničními lídry, včetně ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, jenž oznámil, že Ukrajina se do roku 2012 zbaví zásob vysoce obohaceného uranu.
Za krokem Kyjeva stojí snaha ztížit teroristům přístup k jadernému materiálu. Ukrajina také upraví svůj civilní jaderný program tak, aby využíval málo obohacený uran, uvedl Janukovyč.
Také Kanada v pondělí oznámila, že podstatnou část použitého jaderného paliva vrátí na místo původu - do Spojených států. Ty také zřejmě převezmou část ukrajinského jaderného materiálu, jehož původ sahá do Ruska.
Pro prezidenta Obamu summit představuje vyvrcholení hektického období jaderné diplomacie.
Obama minulý týden v Praze podepsal novou smlouvu o snížení jaderných arzenálů Spojených států a Ruska a jednostranně vyhlásil, že Spojené státy omezí doktrínu použití jaderných zbraní. Za tento plán se ocitl pod palbou kritiky ze strany konzervativních oponentů.
Írán a Severní Korea, které jsou v trvalém sporu se Západem kvůli svým jaderným programům, nejsou na pořadu jednání a jejich představitelé nebyli k účasti na summitu ani přizváni.
Bílý dům opakovaně zdůraznil, že tématem summitu je výhradně jaderný terorismus. Mnozí přesto sledovali, co vzejde z Obamova pondělního setkání s čínským prezidentem Hu Jintao, jehož země má blízké ekonomické vazby s Íránem a není ochotna na něj uvalit tvrdší sankce.
Obama čínskému prezidentovi zdůraznil potřebu naléhavé akce proti íránskému jadernému programu a Hu souhlasil, že Peking pomůže s přípravou rezoluce o sankcích Spojených národů. Čínský prezident však nijak nenaznačil, že by Čína akceptovala přísnější sankce, o něž Obama usiluje.
Kromě čínského prezidenta na summit dorazili ruský prezident Dmitrij Medveděv, francouzský prezident Nicolas Sarkozy či německá kancléřka Angela Merkelová.
Zastoupeny jsou také Indie a Pákistán, jež nikdy nepodepsaly Smlouvu o nešíření jaderných zbraní z roku 1970, přestože disponují atomovým arzenálem. Pozvání přijal také Izrael, další země, jež smlouvu nepodepsala, u níž se však obecně předpokládá, že jaderné zbraně má, jakkoli to nikdy nepotvrdila.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]