...stouply
* Zachování příjmů také vyvine potřebný tlak na úspory
* Prodej akcií ČEZ jedině bude-li nutný na reformu důchodů
* ČEZ hospodaří ke spokojenosti akcionářů i trhů
Jana Mlčochová a Robert Müller
ODS nechce v příštím volebním období zvedat daně, aby neohrozila křehké oživení ekonomiky, a část státního podílu v ČEZ <CEZPsp.PR> by prodávala jedině v případě, že to bude nutné pro financování důchodové reformy, uvedl v úterý ekonomický expert strany.
Možný kandidát ODS na ministra financí Martin Kocourek se v rozhovoru pro Reuters postavil proti názoru řady analytiků i nynějšího šéfa resortu Eduarda Janoty, že ozdravění veřejných financí se kromě škrtů ve výdajích neobejde také bez růstu daní.
Kocourek zdůraznil, že se daně citelně zvedaly už v rámci takzvaného "Janotova balíčku", který koncem loňského roku prosadila úřednická vláda Jana Fischera, aby zkrotila bobtnající schodek veřejných financí.
Navíc po změnách prosazených sociální demokracií a komunisty do letošního rozpočtu, jež zrušily většinu opatření na straně sociálních výdajů, pak z Janotova balíku kromě zvyšování daní už téměř nic nezbylo, dodal.
"Zaprvé: razantní navýšení daňové zátěže v roce 2010 proběhlo, zadruhé: potřebujeme tlak na restrukturalizaci výdajů a za třetí to nepovažujeme za vhodné v situaci, kdy se ekonomika bude vzpamatovávat z recese," řekl.
Občanští demokraté mají před volbami do Poslanecké sněmovny koncem května výraznou ztrátu na vedoucí ČSSD. Některé průzkumy však naznačují, že by ODS nakonec přesto mohla sestavovat vládu, když společně s měnšími středovými a pravicovými stranami může získat většinu ve 200členné dolní komoře.
Kocourek dodal, že namísto zvyšování příjmů by ODS chtěla naopak od roku 2011 ušetřit 48,7 miliardy korun tím, že zefektivní sociální politiku a ministři seškrtají kapitálové výdaje o 4 procenta, respektive provozní výdaje o 5 procent.
Občanští demokraté také považují za příliš pesimistický odhad ministerstva financí, že průměrný výnos státních dluhopisů v příštím roce stoupne na 4,9 procenta. Strana čeká úroveň 4,5 procenta.
Podle letošního rozpočtu by měl stát hospodařit se schodkem 162,7 miliardy po loňském deficitu 192,4 miliardy korun.
Mezinárodní organizace jako OECD upozorňují Prahu, aby zreformovala veřejné finance, jež jsou sice prozatím relativně ve slušné kondici, ale jejich dynamika hrozí masivním nárůstem státního dluhu, jenž by se obtížně financoval. [ID:nMUL627712]
AKCIE ČEZ PRODÁVAT JEDINĚ NA REFORMU DŮCHODŮ
Stát sice může prodat část svého podílu ve společnosti ČEZ a získané prostředky použít na financování reformy důchodového systému, ale zřejmě to nebude nutné, uvedl Kocourek.
"Otázka je, zda se vůbec bude muset případně přistoupit k prodeji majetkového podílu v ČEZ. První na řadě budou dividendy, a podle našich propočtů by mohly náklady důchodové reformy ufinancovat," řekl Kocourek, předseda dozorčí rady společnosti.
Kocourek také zmínil možnost kapitalizace dividendy. "Mohu si proti budoucím dividendám půjčit peníze a z těchto výnosů potom financovat důchodovou reformu," řekl.
Šéfové obou hlavních stran Petr Nečas a Jiří Paroubek dříve uvedli, že příští vláda může prodat až 15 procent akcií ČEZ, ale nejvýš tolik, aby si stát udržel majoritu. Ministerstvo financí nyní ve firmě drží téměř 70procentní podíl.
ČEZ loni vykázal čistý zisk před očištěním o menšinové podíly v dceřiných firmách v rekordní výši 51,9 miliardy korun. Firma obvykle na dividendě vyplácí 50 až 60 procent zisku, což znamená pro stát výnos mezi 15 až 18 miliardami korun.
Kocourek řekl, že akcionáři i trhy jsou s vedením skupiny poměrně spokojeni, když společnost dokázala projít krizí a investiční bublinou loňského roku s mírnějším poklesem ceny akcií proti maximu ve srovnání s evropskou konkurencí.
ČEZ se ve 13:33 obchodoval na 916 korunách, a ztrácel tak 36 procent na maximum 1435 korun, jehož dosáhl v prosinci 2007.
"Zatím podle mě převažuje pocit, že ta firma není řízena špatně, že funguje docela dobře," řekl Kocourek.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]