"Celková ekonomická aktivita mírně rostla ve všech distriktech Federálního rezervního systému s výjimkou St. Louis, kde byla hlášená ´utlumená´ ekonomická situace," uvedl Fed.
Zpráva je kompilátem hlášení od 12 regionálních bank Fedu za posledních šest týdnů. Měnový výbor centrální banky k ní přihlédne 27.-28 dubna, kdy bude opět rozhodovat o úrokových sazbách a celkové měnové politice. Fed drží základní úrok na prakticky nulové úrovni od konce roku 2008 a signalizuje, že v zájmu oživení ekonomiky v tom ještě bude pokračovat.
Zpráva naznačuje, že spotřebitelé postupně zvyšují své výdaje, které se na výkonu největší světové ekonomiky podílejí asi 70 procenty. Obchodníci ve většině oblastí hlásí vyšší tržby a "vyjadřují ohledně budoucího vývoje opatrný optimismus". Na mnoha místech rostou prodeje automobilů i výdaje na turistiku.
Lepší je situace i ve výrobním sektoru. Zakázky, dodávky a produkce rostou v téměř všech částech země. Zlepšení hlásí automobilový průmysl a produkce roste i v sektoru elektroniky a počítačové techniky.
Přetrvávají dosavadní problematická místa. Trh bydlení je stále v útlumu a sektor kancelářských nemovitostí zůstává "velmi slabý" ve většině částí země.
Zpráva souhlasí s hlavními body dnešního projevu šéfa Fedu Bena Bernankeho v Kongresu. Bernanke mluvil o mírném oživování, které zatím nebude stačit na výraznější snížení nezaměstnanosti, jejíž míra je nyní na 9,7 procenta. Hlavním překážkami růstu jsou nyní podle něj zejména sektor nemovitostí a stavebnictví a špatná situace rozpočtů na všech úrovních.
Americká ekonomika se v loňském třetím čtvrtletí vymanila z poklesu, který trval čtyři čtvrtletí. V posledním čtvrtletí zrychlila růst na 5,6 procenta z předchozího tempa 2,2 procenta, za celý rok však klesla o 2,4 procenta, nejhlouběji od poválečného propadu v roce 1946.