...
* Předpověď růstu ekonomiky USA v 2010 mírně roste na 3 pct
* Nezaměstnanost v USA letos zřejmě dosáhne 9,6 pct
* Americká centrální banka ponechá sazby beze změny do Q4
NEW Ekonomika Spojených států letos zřejmě poroste nepatrně rychleji, než ekonomové očekávali minulý měsíc, nicméně stále vysoká nezaměstnanost bude držet úrokové sazby na rekordním minimu až do čtvrtého kvartálu, ukázal ve středu průzkum agentury Reuters.
Průzkum provedený mezi více než 70 ekonomy ukazuje, že trh v letošním roce očekává ve Spojených státech růst hrubého domácího produktu počítaný na roční bázi v průměru o 3 procenta poté, co se ekonomika loni smrštila o 2,4 procenta. Březnový průzkum udával růst HDP za celý rok 2010 o 2,9 procenta.
Americká ekonomika se z nejhorší recese od Velké krize ve 30.letech minulého století silně zotavila a zaznamenala v loňském čtvrtém kvartále na roční bázi růst o 5,6 procenta.
Tempo oživení však bude v nejbližší budoucnosti zřejmě jen mírné, odhadují analytici.
Ekonomové v průzkumu, jenž proběhl v termínu 8. až 13.dubna, předpovídají, že se ekonomika Spojených států v období od ledna do března zvedla na roční bázi o 2,9 procenta, tedy skoro o polovinu méně než ve čtvrtém čtvrtletí. V dalších kvartálech se očekává další zpomalení tempa růstu.
"Ekonomice nahrává setrvačnost ekonomického cyklu, nicméně ji nadále tlumí stále těžké úvěrové podmínky," uvedl Richard DeKaser, prezident společnosti Woodley Park Research. "Očekávám, že to druhé se zlepší, avšak jen postupně."
Vláda oznámí předběžný odhad HDP za první kvartál 30.dubna.
Vládní výdaje v posledním roce podle ekonomů pomohly oživit některé sektory ekonomiky a zaměstnavatelé minulý měsíc vytvářeli pracovní místa nejrychlejším tempem za tři roky, což by naznačovalo, že nejtemnější dny recese jsou již minulostí.
Nicméně míra nezaměstnanosti, jež v březnu činila 9,7 procenta, klesá jen pozvolna z nejvyšší úrovně za 26,5 roku nad hranicí 10 procent a ekonomové oslovení Reuters očekávají, že nad 9 procenty zůstane přinejmenším do října 2011.
SAZBY FEDU PROZATÍM NÍZKÉ
Prognózy růstu ekonomiky za první kvartál se značně lišily, když sahaly od 1,8 procenta po 4,6 procenta. Ti ekonomové, jejichž odhady se pohybovaly na spodní hranici pásma, poukazovali na stále křehký trh práce a tlumené cenové tlaky.
Jádrový index spotřebitelských cen, jenž vylučuje volatilní ceny potravin a energií, podle průzkumu za první kvartál 2010 zřejmě vzrostl o 1,4 procenta a za celý rok stoupne o 1,2 procenta, aby pak v roce 2011 zrychlil až na 1,5 procenta.
Celková inflace, jež zahrnuje potraviny a energii, podle analytiků v prvním čtvrtletí zrychlila o 2,5 procenta, zatímco za celý rok 2010 by měla dosáhnout 2,1 procenta a v roce 2011 hodnoty 2,0 procenta.
Krotká inflace by měla umožnit americké centrální bance (Fed) držet sazby na rekordním minimu až do posledního kvartálu letošního roku.
Ekonomové v průzkumu předpověděli, že centrální banka počká se zvýšením hlavní zápůjční sazby Fedu na 0,5 procenta až do čtvrtého čtvrtletí. Do konce roku 2011 Fed podle analytiků sazbu zvedne až na 2,25 procenta.
"Růst HDP bude v krátkodobém horizontu zřejmě relativně silný, nicméně ne natolik, aby stlačil míru nezaměstnanosti," uvedl Scott Brown, hlavní ekonom u Raymond James & Associates. "Inflace zřejmě zůstane mírná, což Fedu pomůže držet sazby nízko."
Někteří ekonomové a investoři se obávají, že agresivní vládní výdaje a rekordně nízké úrokové sazby nakonec povedou k vyšší inflaci. Tyto obavy přiživilo krátké zvýšení výnosů vládních dluhopisů v minulém týdnu, i když tento nárůst šel také na vrub uspěchané emisi nového dluhu.
Ekonomové očekávají, že ceny domů měřené kompozitním indexem S&P/Case-Shiller dvaceti metropolitních oblastí v prvním kvartále vzrostly o 2,1 procenta a za celý rok přidají 1,4 procenta. Nicméně robustnější zotavení trhu bydlení se dostaví až v roce 2011, kdy ceny podle ekonomů stoupnou o 2,5 procenta.
(Pro data z průzkumu klikněte na <ECONPOLL1>)
(Pro další zprávy z průzkumu klikněte na [ID:nLDE63C0MG])
[YORK/Reuters/Finance.cz]