...odhady
* Ekonomové nabádají k utažení politiky, riziko přehřátí
* Ve hře je zvýšení úrokových sazeb, revalvace jüanu
Čína v prvním kvartále dosáhla nečekaně výrazného meziročního růstu o 11,9 procenta, a zavdala tak příčinu k dalším výzvám po přísnější měnové politice, jež by zabránila přehřátí této třetí největší ekonomiky světa.
K nejvyšší míře tempa růstu od roku 2007, jež překonala medián odhadů analytiků oslovených Reuters ve výši 11,5 procenta, Číně napomohla nízká srovnávací základna z období před rokem, kdy její ekonomika vrávorala v globální finanční krizi.
Ekonomové nicméně uvedli, že údaje oznámené ve čtvrtek čínským Národním statistickým úřadem jsou bezpochyby silné a ospravedlnily by přísnější měnověpolitický postoj, jenž by zkrotil inflaci v samém počátku.
"Domníváme se, že při absenci dramatického propadu vnější poptávky je zcela nezbytné, aby vláda měnovou politiku utáhla rozhodněji než doposud, a zabránila tak přehřátí ekonomiky," uvedli ekonomové Yu Song a Helen Qiao z banky Goldman Sachs. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Graf HDP:
http://graphics.thomsonreuters.com/10/04/CN_GDP0410.gif Graf průmyslové výroby a PMI:
http://graphics.thomsonreuters.com/10/04/CN_PMI0410.gif Graf CPI a PPI:
http://graphics.thomsonreuters.com/10/04/CN_CPPI0410.gif Graf maloobchodních tržeb:
http://graphics.thomsonreuters.com/10/04/CN_RTSLS0410.gif Zprávy o čínské ekonomice: [ID:nECONCN] ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Nicméně ne všichni ekonomové soudí, že je nutné, aby Peking šlápl na brzdový pedál. Poukazují na to, že vláda již omezuje protikrizové investiční výdaje a že nařídila bankám, aby v roce 2010 snížily objem nových úvěrů o více než 20 procent.
I když ceny realit za uplynulý rok ke konci března vyskočily o 11,7 procenta, spotřebitelská inflace zůstává pod kontrolou. Index spotřebitelských cen za toto období vzrostl o 2,4 procenta, přičemž trh čekal zvýšení o 2,6 procenta.
REVALVACE NA SPADNUTÍ?
Čínská centrální banka letos zatím dvakrát zvýšila poměr vkladů, jež banky musí držet jako rezervu, a také agresivně stahuje hotovost z bankovního systému.
Avšak na rozdíl od řady sousedních asijských zemí včetně Indie a Malajsie ponechala Čína hlavní úrokové sazby beze změny, přestože stojí v čele globálního oživení.
"Vláda čelí nepříjemné volbě: zvýšit sazby a zchladit nadšení investorů v realitním sektoru, či nechat sazby beze změny, a umožnit tak další nafukování realitní bubliny a riskovat, že zakoření inflační očekávání," uvedl Tom Orlik ze společnosti Stone & McCarthy Research.
Čína - na rozdíl od podobného středečního kroku Singapuru - ani neutáhla finanční podmínky zvýšením směnného kursu, a to i přes tichý, ale soustavný nátlak ze strany Spojených států, které jsou přesvědčeny, že levný jüan poskytuje Číně na globálních trzích nespravedlivou výhodu.
Glenn Maguire, ekonom Société Générale v Hongkongu, nicméně uvedl, že jej údaje o čínském HDP utvrdily v přesvědčení, že revalvace jüanu a rozšíření obchodního pásma jsou na spadnutí.
"Může k tomu dojít kdykoli," řekl Maguire.
"Stabilita jüanu a čínský stimulační balíček obrovsky přispěly ke globální stabilitě po krizi, ale nyní, kdy čínská ekonomika roste o 12 procent, je načase, aby se Čína o část svého růstu podělila se zbytkem světa prostřednictvím zpevnění svého směnného kursu," uvedl.
(Autoři: Zhou Xin, Simon Rabinovitch; Přeložil:Tomáš Doležel)
[PEKING/Reuters/Finance.cz]