Sandvik bude v Chomutově vyrábět trubky pro jaderné elektrárny

15.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Chomutov 15. dubna (ČTK) - Nadnárodní švédský koncern Sandvik AB plánuje v Chomutově rozšířit svoji dceřinou společnost Sandvik Chomutov Precision Tubes. Do specializovaných technologií pro výrobu trubek pro jaderné elektrárny chce investovat několik set milionů korun. Další náklady si vyžádají stavební úpravy už existujícího podniku. Výroba speciálních trubek pro parogenerátory jaderných elektráren má zaměstnat 150 lidí. ČTK o tom dnes informovala mluvčí agentury CzechInvest Lucie Kocourková.

Společnost v Chomutově působí už od roku 1994, kdy Sandvik koupil část tehdejších Válcoven trub Chomutov. "Vedle mnoha vysoce kvalifikovaných pracovních míst pro Chomutov přinese rozšíření jeho závodu i další zakázky českým dodavatelům podnikajícím na severu Čech," uvedla pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová.

Sandvik vybíral hned z několika lokalit po celém světě, kde by se nový typ trubek mohl vyrábět. Vedle České republiky byly ve hře ještě Spojené státy, Kanada a domácí Švédsko. "Volba nakonec padla na Chomutov, protože naše česká společnost má zaprvé s výrobou trubek z vysoce legovaných slitin velké zkušenosti z minulosti i ze současnosti, ale také proto, že tu Sandvik může získat investiční pobídky," uvedl generální ředitel Sandvik Chomutov Dan Kurucz.

Stavební práce na rozšíření závodu budou zahájeny ještě letos. Sandvik počítá s tím, že instalace potřebných technologií bude trvat bezmála dva roky. První trubky ze speciální slitiny niklu, chromu a železa by tak chomutovský podnik měly opustit na začátku roku 2012. V současné době pracuje firma na maximum instalované kapacity, pro další náročnou výrobu ve velkých objemech už nemá prostory.

Trubky pro jaderné elektrárny se v Chomutově vyráběly naposledy v osmdesátých letech, tehdy produkce mířila především do Ruska. Šlo ale o výrobu z mnohem méně legované oceli než nyní. "Pro nás je to tedy v zásadě zcela nový produkt. Máme však ambiciózní cíle - rádi bychom dosáhli na dvojciferné procento světového trhu v tomto produktu," dodal generální ředitel.

Kořeny chomutovského podniku sahají do roku 1870 kdy zde byla založena první ocelárna, v roce 1887 bratři Mannesmannové založili první válcovny trub a o tři roky později tu vyrobili i první tenkostěnnou bezešvou trubku na světě. V dubnu 1994 koupila část Válcoven trub švédská společnost SANDVIK AB, která je jedním z největších světových výrobců bezešvých korozivzdorných ocelových trubek na světě. V Chomutovském podniku v současné době pracuje na 500 lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK