Země eura se podle Junckera musely uchýlit k dohodě na výjimečné půjčce pro Řecko v objemu 30 miliard eur, aby zaplnily mezeru v evropských mechanismech. "Do budoucna budeme muset zavést evropský mechanismus tak, aby neumožňoval některým členským zemím uvolňovat politiku a nemít vyrovnané účty," řekl Juncker. "Není ani vyloučena změna v evropských smlouvách," dodal.
Od pátečních a sobotních jednání v Madridu se podle zdroje agentury Reuters vcelku nic nečeká. Ministři se minulý víkend dohodli na podmínkách finanční pomoci pro Řecko a nyní by měli pouze zhodnotit situaci. Finanční trhy na dohodu zpočátku reagovaly pozitivně a výnosy řeckých dluhopisů výrazně klesly, v dalších dnech však obnovily růst, protože převládly obavy z právních problémů a z nejednoznačnosti ohledně přesného způsobu aktivace pomoci.
Juncker připustil, že je nutné, aby EU monitorovala i reálnou ekonomiku členských zemí, nikoli jen vládní výdaje a vývoj dluhů. "Řecko ztratilo za posledních několik let proti Německu 20 až 25 procent své konkurenceschopnosti," vysvětloval. Podle něj se tak ministři rozhodli diskutovat o tomto problému hlouběji.
"Na každé schůzce podrobíme zkoumání konkurenceschopnost jednoho členského státu," řekl Juncker s tím, že první na řadě bude Španělsko. Vedle plánů na snižování rozpočtového deficitu se tak budou zvažovat i strukturální reformy a další aspekty, které působí na konkurenceschopnost ekonomiky.